• انتشار: 19 ژوئن 2016
  • ساعت: 15:23
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10182
پرینت

قرار داد انتقال ۳۰۰ مگاوات برق به بامیان امضا شد/ جنبش روشنایی واکنش نشان داد

قرارداد پروژه انتقال برق ۲۲۰ کیلوولت با ظرفیت ۳۰۰ میگاوات از دوشی-بامیان بین شرکت برشنا و بانک انکشاف آسیایی در حضور رئیس‌ جمهوری به امضا رسید.

این قرارداد علاوه بر رییس جمهوری، معاون دوم ریاست جمهوری و معاون دوم ریاست اجراییه، برخی از وزیران نیز حضور داشتند.

تامس پنیلا، رییس بانک انکشاف آسیایی بعد از امضای قرارداد گفت که با انتقال این مقدار برق، تعداد زیادی از مردم محروم کشور به برق دسترسی پیدا خواهند کرد.

وی انتقال این خط برق را برابری اجتماعی عنوان کرد.

اما این قرارداد از سوی جنبش روشنایی که توسط شورای عالی مردمی اداره می شود، با انتقادهای مواجه شده است.

داود ناجی از اعضای شورای عالی مردمی این قرارداد را سیاسی می خواند.

او می گوید: “من ۱۴ سال روزنامه نگار بوده ام، هیچ وقت ندیدم که قرارداد اجرای یک پروژه در “ارگ” امضا شود. رسم این است که هر پروژه دو طرف دارد، طرفی که صاحب کار است و طرفی که کار را اجرا می کند. حالا ارگ کدام یکی است؟ مجری است یا صاحب پروژه؟ ”

او می افزاید، اینکه چرا حکومت تصمیم گرفته این قرارداد را در “ارگ” امضا کند و قبل از امضایش آن را در بوق و کرنا کرده، جای تامل دارد. آن اینکه هدف از آن بیش از آنکه اجرای واقعی پروژه باشد، آرام کردن اعتراضی است که دولت از ادامه آن می ترسد و مشخصا ترفندی است برای خاموش کردن جنبش روشنایی.

ناجی در ادامه به زمان قرارداد نیز اشاره می کند و می گوید که یادم هست که در مناظره تلویزیونی که من و تقی امینی با نمایندگان برشنا و وزارت شهرسازی داشتیم. می گفتند اگر بخواهیم کار از مسیر بامیان را شروع کنیم، بررسی های اولیه اش ۲۸ ماه طول میکشد و بعد ۱۰ ماه هم زمان اجرای پروژه بیشتر می شود و خلاصه در کل ۳۶ ماه نیاز است.  می گفتند چند ماه فقط برای این نیاز است که داوطلبی کنیم و صورت قرارداد آماده شود و بانک انکشاف آسیایی قناعت کند و این شود و آن شود.

حالا چطور شد که همه این روندی که قبلا ۲۸ ماه طول می کشید در کمتر از یک ماه تمام شد؟

این عضو جنبش روشنایی و شورای عالی مردمی به ضمانت اجرایی و بودجه این قرارداد نیز به چشم تردید می بیند.

او اضافه می کند، قانون و روال این است که هزینه چنین پروژه هایی باید در بودجه باشد. بودجه باید در پارلمان تایید شود. حالا این پروژه منبع تامین مالی اش کجا است؟ گیرم در اصلاحیه وسط سال بودجه بگنجانند، آن وقت اگر پارلمان مثل فرمان تقنینی انتخابات، آن را رد کرد چی؟ کشورها و منابع تمویل کننده برای حمایت از چنین پروژه هایی، روند اجرایی خاصی دارند که زمان بر است. حالا اگر دونرها پول ندادند چی؟ بازهم اشاره می کنم به استدلال نمایندگان دولت در مناظره که می گفتند راه بامیان ۳۵ میلیون بیشتر هزینه لازم دارد و دونرها نمی پردازند. حالا چطور شد که ۱۲۰ میلیون را می پردازند؟

آقای ناجی این عمل دولت را نمونه آشکار تبعیض می خواند و می گوید که تبعیض از سر و صورت این حکومت می بارد، باید در برابر تبعیض و بی عدالتی تمام قد، قاطع، محکم و متحد ایستاد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.