• انتشار: 20 سپتامبر 2017
  • ساعت: 14:16
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24389
پرینت

قرارداد پنج پروژه زیربنایی به ارزش ۱٫۴ میلیارد افغانی امضاء شد

قرارداد سه پروژه سرک‌سازی در ولایت‌های بادغیس، فاریاب، نورستان، خوست، بغلان و بامیان میان وزارت فواید عامه عامه افغانستان و شرکت‌های خصوصی افغان به امضا رسید.

یما یاری، سرپرست این وزارت امروز چهارشنبه ۲۹ سنبله به خبرنگاران گفت، ساخت بیش از ۳۳ کیلومتر سرک که ۱۵ کیلومتر آن اسفالت و متباقی جغلی است، شامل این قراردادها می‌باشد.

به گفتۀ وی، ۱۵.۵۷ کیلومتر سرک قلعه نو – آب‌کمری در بادغیس، ۷.۲ کیلومتر سرک جغلی روستای چهارتوت ولسوالی پشتونکوت تا روستای دهنۀ ایار در فاریاب، ۱۱ کیلومتر سرک روستایی ولسوالی دوآب تا ولسوالی مندول نورستان جزئیات این قراردادها است.

همچنان ساخت یک پل کانکریتی به طول هشتاد متر بر فراز دریای متون که روستای بدیخیل را به مرکز خوست وصل می‌کند، پروژه‌ای است که اداره ملی راه سازی روستایی وزارت فواید عامه آن را تطبیق خواهد کرد.

قرارداد خدمات مشورتی برای تطبیق ۱۵۲ کیلومتر سرک بغلان – بامیان و ۸۶ کیلومتر شاهراه سالنگ با دفتر خدمات پروژوی سازمان ملل متحد (UNOPS) نیز امروز امضا شد.

ارزش مجموعی این پروژه‌ها ۱.۴ میلیارد افغانی است که از سوی بانک جهانی پرداخت می‌گردد.

در این نشست عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی گفت که وزارت‌ها نباید آغاز کار پروژه‌ها را برای افتتاح رسمی معطل کنند.

او که در مراسم امضای قرارداد سرک‌سازی در کابل سخن می‌زد، گفت که هیچ پروژه‌ای به خاطر منافع شخصی معطل نشده است؛ بلکه ملاحظات و شکایاتی در برخی موارد وجود داشته است.

رئیس اجرائی افغانستان، تأکید کرد، آغاز کار بیشتر پروژه‌های سرک‌سازی که در یک ماه اخیر صورت گرفته است، نشان می‌دهد، امکاناتی این که این پروژه‌ها باید زودتر شروع می‌شد، نیز وجود داشته است.

او گفت: “آغاز کار یک پروژه به افتتاح رسمی معطل نشود، اگر یک روز هم (باشد) باید کار آغاز شود و بعداً افتتاح رسمی آن. یک قسمت مشکلاتی کم و بیش که هست، راه حل فوری باید به آن پیدا شود تا سوال مردم که در مورد انکشاف متوازن دارند به مرور زمان؛ اما بدون ضیاع وقت، بدون ضیاع فرصت‌ها این مشکل و شکایت مردم افغانستان رفع شود”.

آقای عبدالله افزود که وضعیت کنونی، کارهای بیشتر توسعه‌یی را از تمام مقام‌های بلندپایه می‌طلبد و باید تلاش‌ها شدت یابد.

این در حالی است که تعدای از پروژه‌های سرک‌سازی در افغانستان به دلیل تهدیدهای امنیتی، مشکل بودجه، فساد و شفاف نبودن قراردادها در سال‌های گذشته متوقف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.