• انتشار: 8 جولای 2017
  • ساعت: 14:04
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22383
پرینت

قرارداد مطالعات تخنیکی و طراحی سالنگ با هزینه حدود ۲۰ میلیون دالر به امضا رسید

قرارداد مطالعات تخنیکی و طراحی تفصیلی تونل جدید سالنگ، میان وزارت فواید عامه و شرکت آسترالیایی SMEC به ارزش ۱۹٫۶ میلیون دالر به امضا رسید.

محمود بلیغ وزیر فواید عامه در مراسم امضای قرارداد امروز (شنبه،۱۷ سرطان) گفت که از ساخت تونل سالنگ توسط اتحاد جماهیر شوروی پنجاه سال می‌گذرد و به دلیل شرایط نامناسب در کشور امروزه این تونل آسیب جدی دیده است.

وزیر فواید عامه بر ضرورت اعمار تونل کنونی و راه‌های بدیل سالنگ تأکید ورزید و گفت که بر بنیاد این قرارداد که از سوی بانک انکشاف آسیایی و کشور دوست جاپان حمایت می‌شود، شرکت آسترالیایی دربارۀ گزینه‌های موجود (خاواک- خنجان، دوشی- بامیان- بازسازی تونل کنونی و اعمار یک تونل جدید) مطالعات خویش را انجام داده و گزینۀ مناسب را برای دولت افغانستان تشخیص خواهد داد.

سپس، توماس پنیلا، رییس بانک انکشاف آسیایی دربارۀ اعمار جادۀ سالنگ و اهمیت این پروژه در اقتصاد و توسعۀ افغانستان صحبت کرد.

او گفت که بازسازی و اعمار جادۀ سالنگ نه تنها در اقتصاد و زراعت افغانستان، بل در سیستم ترانسپورتی و ترانزیت منطقه اهمیت دارد. رییس بانک انکشاف آسیایی در کابل افزود که از طریق این جاده مرکز آسیا به جنوب آسیا وصل می‌گردد.

در ادامه، صدیق احمد عثمانی، نماینده پروان در مجلس گفت که اعمار و بازسازی تونل سالنگ نه تنها از نظر اقتصادی، بل از منظر سیاسی نیز دارای اهمیت می‌باشد.

نماینده پروان در مجلس ضمن این‌که از آغاز کار پروژۀ اعمار سالنگ‌ها ابراز خرسندی کرد، از کمک‌‌های «مخلصانۀ» جاپان و بانک انکشاف آسیایی قدردانی نمود و گفت که کمک‌های جاپان در افغانستان بسیار مؤثر بوده و کمترین فساد و سوءاستفاده در آن گزارش نشده است.

همچنان، فیصل سمیع، منشی مجلس سنا، گفت که پروژۀ اعمار سالنگ‌ها نه تنها برای مردم افغانستان، بل برای کشورهای منطقه نیز از اهمیت فراوان برخوردار می‌باشد.

آقای سمیع، وضعیت کنونی سالنگ را اسف‌بار خواند و از تأخیر قراردادهای اعمار جاده‌ها در کمیسیون تدارکات ملی انتقاد کرد.

سپس، میت‌سوجی سوزوکا سفیر جاپان در کابل، افغانستان را پل ارتباطی منطقه خواند و گفت که موقعیت جغرافیایی این کشور از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

آقای سوزوکا دربارۀ اهمیت جادۀ سالنگ صحبت کرد و افزود که این تنها مسیری است که شمال را به جنوب وصل می‌کند.

سفیر جاپان، با بیان‌ این‌که جاپان ۵۳ درصد این پروژه را تمویل می‌کند، افزود که جاپان همواره به عنوان دوست قابل اعتماد افغانستان به این کشور کمک کرده است. او مجموع کمک‌های کشورش به افغانستان را در پانزده سال گذشته ۶٫۲ میلیارد دالر عنوان کرد.

در پایان، عبدالله عبدالله رییس اجرایی گفت که خوشحال هستم که امروز شاهد امضای قراردادی می‌باشم که در بهبود وضعیت اقتصادی، ترانسپورتی و ترانزیتی کشور از اهمیت فراوانی برخوردار است.

رییس اجرایی کشور، اعمار جادۀ سالنگ را بخشی از تعهدات حکومت وحدت ملی به مردم عنوان کرد و گفت که راه کنونی ضرورت حمل و نقل، ترافیک و فعالیت‌های تجاری و اقتصادی را اکتفا نمی‌کند، به همین دلیل، در پی اعمار راه‌های بدیل افتیده‌ایم.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که هم اکنون کار روی پروژۀ جادۀ دوشی- بامیان جریان دارد و دربارۀ جادۀ خاواک نیز اقداماتی صورت گرفته است.

رییس اجراییه کشور از سهم برجستۀ جاپان و بانک انکشاف آسیایی در بازسازی و توسعۀ افغانستان قدردانی کرد و جاپان را دوست قابل اعتماد مردم افغانستان دانست.

دوکتور عبدالله عبدالله در بخشی از صحبت‌هایش از مردم به خاطر تأخیر در اعمار سالنگ‌ها پوزش خواست و صبر آن‌هایی را که از این مسیر تردد دارند ستود و به وزارت فواید عامه هدایت داد که تا به سر رسیدن پروژه‌ بازسازی، تسهیلات لازم را برای ترافیک و عبور و مرور مردم فراهم سازند.

دوکتور عبدالله عبدالله به چشم بستن کشورهای آسیای مرکزی به توسعۀ افغانستان اشاره کرد و گفت که اعمار سالنگ‌ها در حمل و نقل و ترانزیت منطقه و ارتباطات آسیای جنوبی و مرکزی نقش قابل توجه خواهد داشت.

رییس اجراییه کشور خطاب به وزارت فواید عامه و شرکت آسترالیایی، بر کیفیت و استندرد این پروژۀ ملی تأکید ورزید و گفت که این پروژه‌ برای آینده افغانستان نقش بارز دارد.

رییس اجراییه کشور، از کشور دوست جاپان خواست که جادۀ بگرام- جبل‌السراج را که مطالعات تخنیکی و طراحی آن نهایی گردیده است، حمایت و پشتیبانی مالی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.