- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

قرارداد ساخت فاز دوم بند کجکی به امضا رسید

علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب کشور امروز در ارگ ریاست جمهوری و با حضور داشت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور قرارداد ساخت فاز دوم بند کجکی ولایت هلمند را با آقای سلیمان سلیو رئیس شرکت ترکی-آمریکایی به امضا رساند.

بند کجکی در ولایت هلمند واقع شده است و کار ساخت فاز اول آن به دوره ظاهر شاه در سال ۱۳۱۹ بر می گردد، که در ان زمان، این بند با دو توربین برق توانایی تولید ۳۲ مگاوات برق را داشت.

ناآرامی ها و جنگ های طی سال های گذشته، این بند را تخریب کرد، اما در سال ۱۳۸۲ بار دیگر کار ساخت این بند تکمیل شد، و در حال حاضر توربین سوم این بند نیز در حال اجرا است که به طور مجموع می تواند ۵۰ مگاوات برق تولید کند.

با تکمیل شدن فاز دوم این بند، ۱۰۰ مگاوات برق دیگر نیز به توانایی تولید این بند افزوده می شود که در مجموع به ۱۵۱ مگاوات برق می رسد.

به گفته آقای علی احمد عثمانی، این بند توانایی بیشتری نسبت به بند سلما دارد، و پس از تکمیل شدن ساخت این بند، مشکل برق مردم ولایت های کندهار و هلمند رفع خواهد شد.

وزارت انرژی و آب گفته است که با تکمیل شدن فاز دوم بند کجکی، ظرفیت ذخیره آبی این بند به ۲٫۱ میلیون متر مکعب آب می رسد و توانایی تولید ۱۵۱٫۵ مگاوات برق را خواهد داشت.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور پیش تر گفته بود که کار بر روی پروژه های زیرساختی کشور به شمول ساخت بندهای آبی با توجه به ذخایر موجود شروع خواهد شد.

آقای غنی گفته بود که به زودی کار ساخت ۲۹ بند در اندازه های مختلف شروع خواهد شد.