• انتشار: 23 ژانویه 2016
  • ساعت: 16:25
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 6349
پرینت

قرارداد خبرنگاران با رسانه های خصوصی قانون مند می شود

وزارت اطلاعات و فرهنگ بر اساس یک مقرر جدید می خواهد قراردادها و امتیازهای خبرنگاران با رسانه های خصوصی را بازبینی کند و براساس قانون معیار کند.

مژگان مصطفوی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، امروز (شنبه) در یک نشست خبری گفت که به منظور تامین امنیت و مصونیت شغلی خبرنگاران مقرره طرز تاسیس و فعالیت رسانه های همگانی خصوصی را نافذ کرده است.

خانم مصطفوی افزود، بر مبنای این مقرره قرارداد و امتیاز خبرنگاران در رسانه های خصوصی بررسی می شود و باید مالکان رسانه های همگانی خصوصی حقوق و امتیازات خبرنگاران را مطابق به قانون تنطیم کنند.

مصطفوی خاطر نشان کرد که حقوق و امتیازات خبرنگاران از سوی یک کمیته که در راس آن وزارت اطلاعات و فرهنگ قرار دارد، بررسی خواهد شد.

مقرره طرز تاسیس و فعالیت رسانه های همگانی که در ۴ فصل و ۴۱ ماده توسط مجلس تصویب شده و شورای وزیران نیز تایید کرده است.

خانم مصطفوی تایید این مقرره را برای جامعه رسانه ای کشور یک دستآورد بزرگ خواند.

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، از رسانه های همگانی خصوصی خواست که جهت ثبت مجدد شش ماه فرصت دارند که دوباره اقدام کنند؛ در غیر آن با ادارات رسانه ها برخورد قانونی صورت می گیرد.

در همین حال دیده بان رسانه های آزاد افغانستان می گوید با آنکه مقرره حقوق و امتیازات خبرنگاران چند بار از سوی مجلس نمایندگان رد شد اما با تلاش های زیاد آنان توانستند این قانون را به تصویب برسانند.

آنان هشدار دادند که در راستای تطبیق آن هم مالکان رسانه های خصوصی و هم دولت مکلف می باشد.

مسوول دیده بان رسانه های آزاد افغانستان خاطر نشان کرد که در این مقرره نحوه امضای قرارداد؛ میان خبرنگاران و مسوولان رسانه ها و همچنین امتیازات خبرنگاران پیشنهاد شده است.

فهیم دشتی، رییس اتحادیه خبرنگاران نیز، تصویب این قانون را یک دستاورد خوانده و افزود که این قانون حقوق، امتیازات و شغل خبرنگار را تضمین می کند.

این در حالی است که خبرنگاران، با چالش های فراوانی دست و پنجه نرم می کنند از تهدید گرفته تا قتل و زخم زدن به آنان و از عدم ارایه معلومات به خبرنگاران تا نبود امتیاز و حقوق معیاری و مسلم، همه و همه از چالش های اند که فرا روی خبرنگاران در افغانستان است.

بر اساس این مقرره، تازه وضع شده؛ مسوولان رسانه ها مکلف هستند که معاشات خبرنگاران را مطابق فعالیت آنان افزایش و رخصتی های قانونی مطابق قانون کار به آنان بدهند و اگر خبرنگاری در حین انجام وظیفه زخمی و یا هم کشته می شود؛ مکلف است که خرج و مصارف آن را پرداخت کنند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.