• انتشار: 21 ژوئن 2016
  • ساعت: 17:39
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10234
پرینت

قرارداد بخش دوم سرک گردندیوال-بامیان امضا شد

وزارت فواید عامه قرارداد ساختمان بخش دوم سرک گردندیوال-بامیان و ساختمان سرک لیسه نعمان چاریکار و سرک های داخل شهر ایبک ولایت سمنگان امضاء کرد.

ارزش مجموعی سه قراردادی که امروز امضا شد، بیش از ۵٫۳۵۰ میلیارد افغانی است.

محمود بلیغ وزیر فواید عامه گفت که با امضای قرارداد این پروژه ها کار عملی آنها به زودی شروع می شود و وزارت فواید عامه متعهد است تا بر کیفیت کار این پروژه ها نظارت جدی و دقیق داشته باشد و این پروژه ها در وقت معین به بهره برداری خواهد رسید.

وزیر فواید عامه گفت: از مجموع چهل کیلومتر سرک گردندویوال که قبلا کارش شده است، ۶۵ فیصد تکمیل شده است و در سال روان از طرف غرب کشور یعنی از ولایت هرات نیز کار سرک آغاز خواهد شد که خبر خوشی برای هموطنان است.

این پروژه ها برای چهار میلیون روز کار و یازده هزار نفر سبب ایجاد اشتغال خواهد شد.

سرک گردن دیوال شرق کشور را از طریق میدان وردگ، بامیان و غور به هرات متصل می کند و مسیر کنونی را به نصف کاهش می دهد.

در این جلسه، وکلای میدان وردک، بامیان، سمنگان و غور ضمن قدردانی از تحرک پروژه ها در حکومت وحدت ملی، با اشاره به کم کاری ها و ضعف هایی که شرکت های سازنده و نهادهای مسئول در گذشته داشته اند، تاکید کردند که شرکت های اجرا کننده به عنوان مجری و وزارت فواید عامه به عنوان ناظر و تسلیم شونده پروژها باید به کیفیت کار، سرعت و تسلیم به وقت پروژه ها توجه جدی داشته باشند.

این قرارداد در دفتر معاونت دوم ریاست جمهوری با حضور سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، شماری از وکلای مجلسین شورای ملی، توسط وزیر فواید عامه و نمایندگان شرکت های قراردادی، امروز سه شنبه به امضا رسید.

سرور دانش معاون ریاست جمهوری نیز با اشاره به اهمیت پروژه سرک گردن دیوال گفت: سرک گردن دیوال در واقع به عنوان یک دهلیز ترانسپورتی، شرق افغانستان را به غرب آن وصل می کند و از لحاظ ایجاد کار و مؤثریت و رشد اقتصادی و تأمین منافع ملی نه تنها برای مناطق مرکزی بلکه برای همه کشور یک پروژه حیاتی است.

استاد دانش با تاکید بر اینکه در تطبیق همه پروژه های انکشافی سه معیار مهم منافع ملی، موثریت اقتصادی و عدالت اجتماعی و انکشاف متوازن باید در نظر گرفته شود، افزود: مردم افغانستان به انکشاف متوازن بسیار اهمیت می دهند زیرا در گذشته های تاریخ کشور، مردم افغانستان شاهد ستم ها و بی عدالتی ها و تبعیض ها در تطبیق پروژه های انکشافی بوده اند.

دولت طرح ساختمان سرک گردن دیوال را قرار بود سال قبل به اتمام برساند ولی به دلایل نامعلوم اعمار این سرک به تاخیر افتاد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.