• انتشار: 25 آگوست 2015
  • ساعت: 16:52
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 1960
پرینت

قرارداد اعمار سرک حلقوی هرات منعقد شد

وزارت فواید عامه به منظور بهتر شدن وضعیت ترافیک در شهر هرات، قرارداد ساخت یک سرک حلقوی را با یک شرکت خصوصی به امضاء رساند.

این سرک به طول بیش از ۲۰ کیلومتر با هزینه ۱۰٫۸ میلیون دالر، مسلخ هرات را از بیرون شهر به ابتدای سرک قندهار در خروجی شهر هرات متصل می کند. تمویل کننده این پروژه کشور ایتالیا می باشد.

محمود بلیغ، وزیر فواید عامه امروز (سه شنبه) هنگام عقد این قرارداد گفت: این پروژه به منظور کم شدن ترافیک در داخل شهر هرات و عبور موترهای/ماشین های تناژ سنگین از خارج شهر می باشد.

آقای بلیغ از شرکت اجرا کننده این پروژه نیز خواست که تمام استانداردهای سرک سازی و زمان مشخص شده را به طور تمام و کمال رعایت کند که وزارت فواید عامه هیچ نوع ملاحظه ای را در این زمینه قبول نمی کند.

این هشدارها در حالی از سوی وزیر فواید عامه داده می شود که قبل از این نیز برخی از شرکت ها، پروژه هایی را انجام دادند که بعد از مدتی به دلیل نداشتن کیفیت مناسب از بین رفتند.

وزیر فواید عامه اما می گوید که در صورت کم کاری، وزارت مطابق به حکم قرارداد با شرکت اجرا کننده برخورد می کند که ممکن است جریمه و یا منع قرارداد از مجازات های شرکت کم کار باشد.

رئیس شرکت یونیک بیلدرز در همین حال اما گفت که این شرکت در سراسر ولایت های کشور پروژه های زیادی را بدون کاستی به اتمام رسانده است و تجهیزات و کادر کافی نیز دارد.

وی فقط از دولت و اهالی محل خواست که در امنیت پروژه با این شرکت همکاری کنند.

لازم به ذکر است که سرک مذکور دارای دو پایه پل به طول ۱۰۰ و ۱۵ متر، عرض سرک ۱۰ متر که ۷ متر آن آسفالت می شود و ضخامت آن ۱۷ سانتیمتر در سه لایه می باشد.

لازم به ذکر است که عقد قرارداد این سرک با حضور نمایندگانی از ولایت هرات و سفیر ایتالیا در کابل منعقد شد.

آقای بلیغ از کشور ایتالیا به خاطر کمک های فراوانش نیز اظهار قدردانی کرد و افزود که این کشور در اعمار سرک های کشور نقش خوبی داشته است.

لوجانی پیزانی، سفیر کشور ایتالیا همچنین گفت که کشورش به وعده هایی که در قبال کشور افغانستان داده است، عمل خواهد کرد.

آقای پیزانی افزود که مرمت میدان هوایی براساس استانداردهای جهانی و احداث خط آهن هرات تا مرز ایران از دیگر برنامه هایی است که کشور ایتالیا بر عهده گرفته است.

سفیر کشور ایتالیا همچنین گفت که کشورش یک پروژه ۹۳ میلیون یورویی دیگر روی دست دارد. وی علاوه کرد که هزینه احداث راه آهن مشخص نیست.

کشور ایتالیا برای اداره میدان هوایی شهر هرات توسط افغان ها از یک ماه پیش آموزش هایی را برای اداره میدان هوایی هرات روی دست گرفته است.

وزیر فواید عامه در قسمتی دیگر از سخنان خود از اعمار قسمت دوم این سرک نیز خبر داد و گفت که این سرک در حدود ۲۵ کیلومتر است که تحت تدارکات قرار دارد و به زودی نیز قرارداد خواهد شد، تا هر دو سرک همزمان به بهره برداری رسد.

این پروژه در حالی قرارداد می شود که با گذشت ۱۴ سال از حکومت جدید، هنوز برخی از ولایت ها، جاده ی آسفالتی ندارند و باشندگان این ولایت ها مجبورند که از جاده های خاکی به کابل یا ولایت شان رفت و آمد کنند.

از این نظر ولایت های مرکزی کشور از فقیرترین ولایت های کشور محسوب می شود.

از سوی دیگر رئیس جمهوری در مبارزات انتخاباتی وعده داده بود که با احداث سرک، این ولایت ها را از زندان جغرافیایی بیرون خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.