• انتشار: 21 سپتامبر 2019
  • ساعت: 11:25
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37865
پرینت
ترامپ:

قبول نکردن آتش بس از سوی طالبان باعث لغو مذاکرات امریکا با این گروه شد

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در اظهار نظری تازه گفت امتناع طالبان از قبول آتش بس باعث شده وی مذاکرات صلح با این گروه را لغو کند.

آقای ترامپ که روز گذشته (جمعه، ۲۹ سنبله) در یک نشست خبری مشترک با سکات موریسن، نخست‌وزیر استرالیا در واشنگتن شرکت کرده بود گفت طالبان در محاسبات خود اشتباه کردند چون بر این باور بودند که تشدید خشونت‌ها منجر به امتیازگیری بیشتر می‌شود.

رییس‌جمهوری امریکا در این نشست خبری به خبرنگاران گفت: «من برای دیدار با طالبان آمادگی کامل داشتم، اما وقتی که فهمیدم آن‌ها حاضر به آتش‌بس نیستند، گفتم که پس چرا باید زحمت بکشم؟»

به گفته‌ی او، «طالبان گمان کرده بودند که کشتن مردم نشانه‌ی قوت‌شان است».

ترامپ باوجودی که برنامه‌ی دیدارش با رهبران طالبان با انتقادهایی در امریکا روبه‌رو شد، یک بار دیگر از این برنامه‌اش دفاع کرد و گفت او برای دیدار با هر کسی آماده است و فکر می‌کند که دیدار و گفت‌وگو کمک می‌کند که مخالفان خود را بهتر بشناسد.

او در عین حال تأکید کرد با توقف مذاکرات، فشارهای نظامی برای سرکوب گروه طالبان را شدت بخشیده است.

این در حالی است که رییس‌جمهور ترامپ در تاریخ شانزدهم سنبله اعلام کرده بود مذاکرات با طالبان به دلیل کشته‌شدن یک سرباز امریکایی و یازده نفر دیگر در یک حمله‌ی طالبان در کابل متوقف و دیدار با رهبران طالبان و رییس‌جمهور اشرف غنی را که قرار بود در کمپ دیوید انجام شود، نیز لغو شده است.

از سویی هم آقای ترامپ در این نشست خبری گفت می‌تواند خیلی زود به جنگ افغانستان خاتمه بدهد، اما او نمی‌خواهد ده میلیون نفر در این کشور کشته شوند.

او علاوه کرد: «ما در افغانستان بسیار تأثیرگذار بوده‌ایم، و اگر ما می‌خواستیم که با یک روش خاص جنگ کنیم، به‌زودی برنده‌ی جنگ افغانستان بودیم، اما اگر ما این‌کار را بکنیم واقعا شماری زیادی، ده میلیون نفر می‌میرند و ما فکر می‌کنیم که این ضرور نیست.»

ترامپ پیش از این نیز این اظهارات را مطرح کرده بود، اظهاراتی را که واکنش حکومت افغانستان را در پی داشت. حکومت افغانستان از امریکا خواسته بود که در مورد این اظهارات آقای ترمپ وضاحت بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.