اجتماعیسیاست

قانون نفت و گاز و وضع مدال‌های علامه کاتب و قانون اساسی، مورد تأیید کابینه قرار گرفت

در جلسه فوق‌العاده کابینه، ۱۳ سنبله، وزیر عدلیه طرح قانون نفت و گاز (هایدروکاربن‌ها) را ارائه کرد. این قانون در ۹ فصل و ۸۷ ماده ترتیب شده است که مورد تأیید کابینه قرار گرفت.

قانون نفت و گاز به منظور اداره و کنترول ذخایر و تنظیم امور مربوط به عملیات نفت و گاز، محافظت ذخایر و بهره‌برداری مؤثر از آن، فراهم نمودن زمینه سرمایه‌گذاری تشبثات خصوصی در بخش صنعت نفت و گاز و جلب سرمایه‌گذاران در این عرصه ترتیب گردیده است.

در جلسه کابینه ضمایم شماره ۷ و ۸ قانون نشان‌ها و مدال‌ها نیز مورد تأیید قرار گرفت.

ضمیمه ۷ قانون نشان‌ها و مدال‌ها در مورد وضع مدال دولتی علامه فیض محمد کاتب است. هدف این طرح، تقدیر از خدمات بارز اشخاص ملکی که در راه حفظ حاکمیت ملی کشور، تأمین صلح و امنیت و سایر خدمات ملکی در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی، آموزشی، تربیتی، علمی، تحقیقی و حقوقی از خود شایستگی نشان می‌دهند، می‌باشد.

ضمیمه ۸ قانون نشان‌ها و مدال‌ها در مورد وضع مدال دولتی قانون اساسی است. هدف این طرح، تقدیر از خدمات بارز اشخاص ملکی و نظامی می‌باشد که در راه تحکیم حاکمیت قانون و سایر خدمات در عرصه‌های حقوقی، تقنینی، عدلی، قضایی، فرهنگی، تأمین عدالت و حفظ ارزش‌های ملی از خود شایستگی و برازندگی خاص نشان داده‌اند.

همچنین در این جلسه طرح قانون اشاعه و ثبت دارایی‌های مقامات و کارکنان دولتی که از سوی انستیتوت امور قانون‌گذاری و تحقیقات علمی وزارت عدلیه در ۳ فصل و ۱۶ ماده تدقیق و نهایی گردیده، در پرنسیپ مورد تأیید قرار گرفت.

این قانون زمینه ایجاد سیستم اشاعه، ثبت و ارزیابی دارایی‌های مقامات عالی‌رتبه دولتی، مقامات دولتی و کارکنان دولتی و تشخیص سوء استفاده از صلاحیت وظیفوی و افزایش غیرقانونی دارایی‌های آنان و جلوگیری از حیف و میل دارایی‌های عامه را فراهم می‌کند.

طبق فیصله کابینه مسؤولیت ثبت دارایی‌های مقامات و کارکنان دولتی به ریاست عمومی اداره امور ریاست‌جمهوری تسجیل یافته و قانون یادشده طبق نظریات ارائه‌شده در جلسه تصحیح و نهایی می‌گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا