• انتشار: 2 اکتبر 2019
  • ساعت: 15:40
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38333
پرینت
مجلس نمایندگان به سخنان اخیز مسلمیار واکنش نشان داد

قانونگذار باید از سخنان تهدید آمیز اجتناب کند

مجلس نمایندگان در واکنش به اظهارات فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا می‌گوید قانونگذار باید از سخنان تهدید آمیز اجتناب کند.

میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان امروز چهارشنبه (۱۰ میزان) در نشست عمومی این مجلس در واکنش به اظهارات مسلم‌یار گفت: “این سخنان تنش آلود و مردود است. باید از اینگونه اظهارات جداً اجتناب شود تا حیثیت شورای ملی خدشه‌دار نشود.”

فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا روز گذشته در نشست عمومی مجلس سنا در واکنش به تصمیم کمیسیون انتخابات مبنی بر عدم شمارش آرای بدون بایمتریک شده در انتخابات گفت: “ما آرای بدون بایمتریک شده را سر پدرش حساب می‌کنیم؛”

آقای رحمانی می گوید سخنان رییس مجلس سنا تهدید آمیز بوده و بنیاد قانونی ندارد.

در همین حال برخی دیگر اعضای مجلس نیز می‌گویند قانون گذار نباید با عبور از قانون در امور کمیسیون انتخابات دخالت کند.

محمد عارف رحمانی یکی از اعضای دیگر مجلس گفت آرای بدون بایمتریک بر بنیاد قانون انتخابات و فیصله نامزدان با اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی، مدار اعتبار نیست؛ بناً یک قانون گذار نباید در این مورد قانونی، زورگویی کند.

نیلو فر ابراهیمی دیگر عضو مجلس نیز خاطر نشان کرد خانه ملت باید با استفاده از صلاحیت نظارتی خود برای نظارت از روند شمارش آرای انتخاباتی وارد عمل شود و نگذارد که آرای پاک مردم با زورگویی و قانون شکنی ضایع گردد.

خانم ابراهیمی بیان داشت اگر دخالت در کارهای کمیسیون‌های انتخاباتی با این زورگویی‌ها ادامه یابد؛ بهتر است انتخابات لغو اعلام شود.

نمایندگان مجلس تاکید کرد رییس مجلس سنا باید بابت عدول از قانون، دخالت در امور کاری کمیسیون انتخابات و بی ارزش جلوه دادن آرای پاک، از مردم افغانستان معذرت بخواهد.

این در حالی است که آقای مسلم‌یار شب گذشته در یک مصاحبه با تلویزیون ملی فقط از خطاب قرار دادن پدر رییس کمیسیون انتخابات معذرت خواهی کرد؛ اما تاکید ورزید، آرای‌که بدون بایمتریک به صندوق‌ها ریخته شده باید اعتبار داده شود و هنچنان بر موضع خود پافشاری می کند.

به گفته او، نیروهای امنیتی که در مراکز رای دهی مامور بوده‌اند به دلیل نبود نام آنان در فهرست رای دهندگان، بدون بایومتریک از حق رای خود استفاده کرده‌اند؛ بناً این آرا تقلبی نیست و نباید از شمارش باز مانند.

از سویی هم، عبدالله عبدالله، رحمت الله نبیل و برخی دیگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز به اظهارات آقای مسلم‌یار واکنش نشان داده و آن را دخالت در امور کمیسیون‌های انتخاباتی و زورگویی خوانده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.