• انتشار: ۲۱ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۰:۰۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 65467
پرینت

قانونگذاران آمریکایی خواهان تسریع روند تخلیه اتباع آمریکایی و متحدین شان از افغانستان شدند

گروهی از نمایندگان جمهوری خواه آمریکا از جو بایدن رئیس جمهور این کشور در نامه­ای خواسته اند تا روند عملیات تخلیه شهروندان آمریکایی جا مانده در افغانستان و همکاران افغان شان را تسریع کند.

گروهی از قانونگذاران جمهوری خواه آمریکا روز گذشته (سه شنبه ۱۲ اکتبر مطابق با ۲۰ میزان) نامه ای را به وزارت خارجه و «اداره مدیریت و بودجه» این کشور ارسال کردند که در آن خواستار تسریع در روند تخلیه شهروندان آمریکایی جا مانده در افغانستان به همراه همکاران افغان شان شدند.

دیلی کالر نوشته است که در این نامه که ۱۰ تن از قانون گذاران وابسته به حزب جمهوری خواه آمریکا امضا کرده، آمده است که آنها به طور مداوم با اتباع آمریکایی و همکاران افغان جا مانده در افغانستان در تماس هستند.

به گفته آنها، دست کم ۱۰۰ الی ۲۰۰ تبعه آمریکایی همچنان در افغانستان هستند.

آقای «جودی براون هایس» نماینده جمهوری خواه در کنگره و یکی از امضا کنندگان این نامه گفته است: “با هر روزی که می گذرد طالبان قدرت خود را در سطح کشور مسلط تر می کند، و از طرفی با زمستانی که پیش رو است، کار ما برای خروج امن اتباع آمریکایی و متحدین افغان مان سخت تر می شود.”

وی افزود: “جا گذاشتن این افراد طی عملیات مفتضحانه رئیس جمهور بایدن درافغانستان واقعا شرم آور است. غیرقابل قبول است که این افراد پشت خط های دشمن همچنان گیر بمانند. متاسفانه وزارت خارجه تا این لحظه هیچ تعهد دوامدار و اضطراری از خود برای تخلیه هر چه سریع تر این افراد از افغانستان نشان نداده است.”

این عضو کنگره جمهوری خواه آمریکا علاوه کرد: “ما فهرست مشخصی از اقدام هایی که دولت بایدن باید هفته ها پیش برای تخلیه سریع این افراد انجام می داد ارائه کرده ایم، و خواهان آن هستیم تا هر چه سریع تر این کار را انجام دهد.”

این قانون گذاران آمریکایی در نامه شان وضاحت داده اند که تا تاریخ ۲۹ اکتبر پاسخ از دولت بایدن می خواهند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.