• انتشار: 8 دسامبر 2015
  • ساعت: 17:17
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 4972
پرینت
وزیر تجارت و صنایع:

قالین بافی دومین زمینه اشتغال زایی در کشور است

وزارت تجارت و صنایع به منظور آگاهی دهی سکتور قالین نشست “مسوولیت های اجتماعی شرکت ها، منع استثمار اطفال و ایجاد مرکز خلاقیت ها” را در کابل برگزار کرد.

 

همایون رسا، وزیر تجارت و صنایع کشور، امروز (سه شنبه) در این نشست گفت: قالین از تولیدات مهم کشور است که بعد از سکتور زراعت بیشترین زمینه اشتغال زایی را برای شهروندان فراهم ساخته است.

آقای رسا افزود: با وجود اینکه عاید بدست آمده از قالین بسیار کم می باشد، اما با آنهم میلیون ها تن در کشور مصروف این حرفه هستند.

وزیر تجارت اشاره کرده که قالین نقش زیاد در تجارت کشور و بازار خوبی در اروپا و امریکا دارد، از این رو تولید قالین افغانی در حال انکشاف است.

او خاطر نشان کرد که سال قبل افغانستان ۸۵۰ هزار متر مربع قالین را به ارزش بیش از ۹۰ میلیون دالر امریکایی صادرات داشته است و توقع می رود امسال بیش از سال قبل صادرات داشته باشد.

او هم چنین از استثمار اطفال –کار شاقه- نیز یاد آور شده گفت: وزارت تجارت و صنایع نهایت کوشش خود را نموده تا متشبثین از کار اطفال در صنعت قالین جلوگیری کند.

رسا، هم چنان به توجه ریاست جمهوری به صنعت قالین اشاره نموده گفت: رئیس جمهوری شخصاً توجه خاص در قسمت سکتور قالین دارد و تمام امکانات را برای تاجران فراهم ساخته تا قالین افغانی از خود کشور صادر شود.

آقای رسا افزود: رییس جمهوری تاکنون سه بار با تاجران قالین دیدارهای داشته و در این دیدار ها مشکلات تاجران –نبود جای، مشکل صادرات و نبود زمینه شست و قیچی قالین در کشور- را شنیده و دستور حل این مشکلات را داده است.

او خاطر نشان کرد که وزارت تجارت و صنایع بنا بر دستور ریاست جمهوری یک پلان عملی ساخته که در سه سال آینده تمام مشکلات تاجران قالین حل می گردد.

گفتنی است که در پایان این نشست وزارت تجارت و صنایع کشور با خطوط هوایی ترکش ایرلاین تفاهمنامه ای را به منظور ترانزیت قالین به کشور های اروپای و ترکیه به امضاء رساند.

بر مبنای این تفاهمنامه، شرکت هوایی ترکش ایرلاین، قالین افغانی را فی کیلوگرام ۲ دالر امریکایی در ظرف ۴۸ تا ۷۲ ساعت به ترکیه انتقال می دهد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.