• انتشار: ۱۸ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۲۱:۱۲
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 67552
پرینت

قاری «حمزه بریال» والی جدید طالبان برای کابل کیست؟

مقام های طالبان این هفته اعلام کردند که به منظور اداره بهتر امور تعیینات و تغییرات گسترده ای را در صفوف خود ایجاد کرده اند.

از جمله این تغییرها، انتصاب قاری «حمزه بریال» به عنوان والی برای ولایت کابل است.

قاری حمزه بریال از ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا است که پیش از این رهبری یک گروه چند صد نفره از جنگجویان طالبان را علیه نیروهای امنیتی دولت پیشین و نظامیان خارجی بر عهده داشت.

براساس گزارش های اطلاعاتی نظامیان خارجی و اداره امنیت ملی دولت پیشین، قاری حمزه بریال مسئول شماری از حملات علیه نظامیان داخلی و خارجی در داخل و اطراف کابل و همچنین مسئول تامین سلاح و مهمات طالبان بود.

نظامیان آمریکایی همچنین پیش تر عنوان کرده بودند که قاری حمزه بریال با گروه القاعده در ارتباط است.

قاری بریال طی سال های گذشته رهبری یک گروه با نام خودش تحت عنوان «گروه قاری بریال» را بر عهده داشت که براساس آخرین تخمین در سال ۲۰۱۰ در حدود ۱۵۰ الی ۲۰۰ نفر عضو گروه او بودند.

او برای اولین بار فعالیت نظامی خویش را به عنوان یک فرمانده حزب اسلامی گلبدین حکمتیار آغاز کرد، اما بعدها به صفوف طالبان پیوست و رهبری جنگویان را در ولایات مختلفی به شمول کاپیسا، پروان، پنجشیر و کنر بر عهده گرفت.

در سال ۲۰۱۳ میلادی، «مرکز استخبارات میدانی ارتش آمریکا» (NGIC) قاری حمزه بریال را به عنوان فرمانده زون شمال طالبان توصیف کرد و گفت که او به عنوان فرمانده زون شمال حملاتی را در ولایات پروان، کاپیسا و پنجشیر و همچنین کابل راه اندازی کرده است.

بدون شک قاری حمزه بریال که نظامیان آمریکایی و ناتو از او به عنوان مسئول «شبکه حملات کابل» یاد می کردند، یک فرمانده کلیدی طالبان بود.    

مرکز استخبارات میدانی ارتش آمریکا گفته بود که قاری بریال همچنین منابع و مبارزان گروه های القاعده، طالبان، جنبش اسلامی ازبکستان، اتحاد جهاد اسلامی، حزب اسلامی ترکستان، و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار را گردهم جمع می کرده تا حملاتی را در و اطراف کابل راه اندازی کند.

گستره شبکه ی او به ولایات لوگر، وردک، ننگرهار، کاپیسا، غزنی، پروان و زابل نیز می رسید.

همچنین گفته می شود که قاری بریال در سال ۲۰۰۸ میلادی از یک حمله نظامیان آمریکایی در کاپیسا جان سالم بدر برد، اما برادر، همسر و پدرش در این حملات کشته شدند.

او گفته بود که برای ملا عمر بنیانگذار طالبان نمی جنگد، بلکه برای حاکمیت شریعت می جنگد و تا زمانی که به این هدف نرسیده دست از مبارزه بر نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.