• انتشار: 6 ژانویه 2020
  • ساعت: 15:48
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 40592
پرینت

قادر فرخ به دلیل بیماری قلبی درگذشت

او، علاوه بر بازی در فیلم‌ها، در چندین فیلم مشترک خارجی و داخلی چون فیلم‌های تابستان داغ کابل، ملاقات بامردان برجسته، سوارکاران، کاغذ‌پران باز و نیلوفر در باران نیز نقش بازی کرده بود.

قادر فرخ، هنرپیشه‌‌ی مشهور افغانستان، یک‌شنبه شب (۱۵ جدی) به دلیل بیماری قلبی در سن ۷۳سالگی در بیمارستانی در ترکیه در گذشت.

پس از نیم قرن خدمت قادر فرخ هنرپیشه معروف سینما و تأتر شب گذشته در سن ۷۳ سالگی درگذشت.

آقای فرخ، نخستین بار در سن هفت‌سالگی با بازی در نمایش‌نامه‌‌ی انفولانزای عشق از نوشته‌های استاد یوسف کهزاد، پا به دنیای هنر تأتر گذاشت.

نزدیکان آقای فرخ، گفته اند آقای فرخ از دیر زمان به این‌سو از بیماری قلبی رنج می‌برد.

قادر فرخ، در بیش از ۳۰ فیلم‌ هنری و شمار زیادی از نمایش‌نامه‌های تأتر نقش بازی کرده است که از این میان حماسه‌ی عشق، دختری با پیراهن سپید، شکست محاصره، پرنده‌های مهاجر، رد پا، گماشته، چشم‌های سرگردان و فلم بلند داستانی بهیجه از بهترین فیلم‌هایی است که آقای فرخ در آن نقش بازی کرده است.

او، علاوه بر بازی در فیلم‌ها، در چندین فیلم مشترک خارجی و داخلی چون فیلم‌های تابستان داغ کابل، ملاقات بامردان برجسته، سوارکاران، کاغذ‌پران باز و نیلوفر در باران  نیز نقش بازی کرده بود.

آقای فرخ ده‌ها درامه و تأتر را نوشته و بازی کرده بود که از جمله‌ی آن می‌توان از نمایش‌نامه‌های چون اثر ویلیام شکسپیر، در نقش اتللو، اثر مولیر، در نقش ژیران پیر، در قوطی نقره‌ای اثر بن جانسون، در نقش رییس، در قاعده و استثنا، اثر برتولت برشت، در نقش سارق یاد کرد.

در طول یک هفته، این دومین بازی‌گر سینمای افغانستان است که در حمله‌ی قبلی جان داده است. پیش از این آصف جلالی، کمیدین مشهور افغانستان، نیز در نخستین روز سال جاری میلادی در حمله‌ی قبلی در سن ۵۳ سالگی در گذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.