امنیت و جرایم

قاتل بن لادن: خروج امریکا از افغانستان یک شکست هولناک بود

عضو سابق نیروی ویژه دریایی ارتش آمریکا، خروج این کشور از افغانستان را رقت‌برانگیز و یک «شکست هولناک» توصیف کرده است.

رابرت اونیل از تفنگداران سابق نیروی دریایی آمریکایی که سال ۲۰۱۱ اعلام کرد بن‌لادن را با دستور باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا به قتل رساند در گفت‌وگو با یک رسانه فرانسوی، عقب‌نشینی آمریکا از افغانستان را رقت‌برانگیز و یک شکست هولناک توصیف کرد.

وی به نشریه فرانسوی Le Journal du dimanche گفته است: «آمریکا می‌بایست سال ۲۰۰۵، افغانستان را ترک می‌کرد. اما از طرح اصلی دور شد زیرا شکست القاعده، نقشه راه بود.»

عضو سابق گروه ششم نیروی ویژه دریایی ایالات متحده آمریکا تاکید کرد که مرگ بن لادن برای خروج آمریکا از افغانستان کافی بود و می‌بایست پس از آن، تنها به بمباران هوایی علیه تروریست‌ها بسنده می‌کرد اما، این مسأله، به شیوه‌ پنهان سیاسی و نه با انگیزه‌های واقع بینانه دنبال شد.

به گفته وی، ایالات متحده همه تجهیزات، تسلیحات، خودروهای زرهی و بالگردها را برای طالبان گذاشت در حالی که نیروهای آن نمی‌دانند که باید چگونه از آن‌ها استفاده کنند.

وی افزوده است: «مشاهده چنین شکستی، شرم‌آور است. به ویژه این‌که به طالبان این فرصت را داد تا بنای افسانه خود را تکمیل کنند که می‌گفت، پس از انگلیسی‌ها و روس‌ها ، نوبت آمریکایی‌ها است که از افغانستان خارج شوند. فراتر از آن، این بود که طالبان برای رسیدن به این هدف نیازی به جنگیدن هم نداشت.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا