• انتشار: ۱۳ میزان ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۰:۴۴
  • سرویس: فرهنگی هنری
  • کدخبر: 3196
پرینت

فیلم “آرمان شهر”؛ نماینده سینمای افغانستان در اسکار

در سه سال اخیر انجمن سینماگران افغانستان بهترین فیلم سال کشور را به اسکار، بزرگترین جشنواره سینمایی جهان، در رده فیلم‌های زبان خارجی (غیر انگلیسی) معرفی می‌کند.

امسال فیلم آرمان‌شهر (Utopia) که به وسیله ‘ناین مدیا پروداکشن’ و به کارگردانی حسن ناظر، ایرانی ساکن اسکاتلند، و تهیه کنندگانی از افغانستان، ایران، اسکاتلند و هند، ساخته شده، به نیابت از افغانستان در کنار فیلم‌های دیگر جهان وارد این رقابت شده است.

“افغان فیلم” که یک نهاد دولتی است به عنوان اداره ناظر بر فیلم‌ ها در افغانستان در گزینش این فیلم‌ها نقشی ندارد.

محمد ابراهیم عارفی، رئیس افغان فیلم می‌گوید که انجمن سینماگران افغانستان، کمیته گزینش را که متشکل از سینماگران، هنرپیشه‌ها، هنرمندان موسیقی و خبرنگاران است برای انتخاب بهترین فیلم می‌گمارد و افغان فیلم هیچ نقشی رسمی در این روند ندارد.

در سال‌های گذشته فیلم‌های “بچه‌های بزکشی” و “چند متر مکعب عشق” به نمایندگی از افغانستان به آکادمی اسکار معرفی شدند.

فیلم کوتاه “بچه های بزکشی” با کارگردانی آرل نصر، کارگردان کانادایی افغان‌تبار در این جشنواره در سال ۲۰۱۳ نامزد اسکار در بخش فیلم‌های کوتاه شناخته شد.

فیلم آرمان شهر

 

آرمان‌شهر

فیلم “آرمان‌شهر” و فیلم مینه سرگردان، ساخته یوسف بره‌کی، دو فیلمی بود که سینماگران کشور می بایست یکی از آنها را به اسکار معرفی می‌کردند.

“آرمان‌شهر” به گفته اعضای انجمن سینماگران از ترکیب بهتر سینمایی برخوردار بود و توانست بیشترین رأی را کسب کند، هرچند موضوع فیلم مینه سرگردان بیانگر واقعیت‌های کنونی جامعه افغانستان است که به سبک نئورئالیسم ارائه شده است.

داستان فیلم ۱۰۸ دقیقه‌ای آرمان‌شهر روی زندگی یک زن افغانی به نام جانان می‌چرخد که درصدد باردار شدن است. تلاش در این راستا جانان را به هند و اسکاتلند می‌کشاند که بالاخره از طریق القای مصنوعی به آرزویش می‎رسد.

نقش مرکزی این فیلم را ملالی ذکریا بازی کرده و در کنار او هنرپیشه‌هایی از ایران، هند و اسکاتلند به ایفای نقش پرداخته‌اند؛ این فیلم تا به حال در چندین جشنواره سینمایی به رقابت رفته و مورد استقبال خوبی هم قرار گرفته است.

این فیلم با هزینه نیم میلیون دلار ساخته شده است.

حسن ناظر از کار در افغانستان و همکاری با افغانی ‌ها در کابل ابراز خوشنودی می کند: “برای ما مهم بود که باید در کابل باشیم و برخلاف فیلم‌های دیگر نمای اصلی کابل را به تصویر بکشیم.”

اما چطور یک فیلم که کارگردان و نویسنده آن افغانی نباشد به نام افغانستان به جشنواره اسکار معرفی شود؟ حسن ناظر تاکید می‌کند که فیلم آرمان‌ شهر را یک شرکت افغانی تولید کرده و در همه جشنواره ‌هایی که اشتراک کرده به نام افغانستان معرفی شده است.

ممنون مقصودی که در این فیلم نقش بازی کرده، می‎گوید: “این فیلم تولید مشترک اسکاتلند، هندوستان و تاجیکستان است. داستان آن افغانی است و سهم بیشتر را افغان‌ها در آن داشته‌اند. موفقیت این فیلم می‌تواند هنر سینما و فیلم‌سازی را در افغانستان رشد دهد.”

اگر فیلم آرمان‌شهر در بخش فیلم‌های غیرانگلیسی نامزد اسکار شود، دستاورد خوبی برای سینمای کشور خواهد بود و اگر این جایزه را ببرد، افغانستان چهارمین کشور آسیایی خواهد بود که اسکار فیلم‌های غیرانگلیسی را به خانه می‌برد.

آرمان شهر فیلم

بخش فیلم‌های غیرانگلیسی

جشنواره اسکار در سال ۱۹۲۹ بنا نهاده شد.

فیلم‌هایی که زبان آنها انگلیسی نبود در سال ۱۹۴۷ وارد این جشنواره شدند و در سال ۱۹۵۶ بخشی به نام فیلم‌های غیرانگلیسی زبان به اسکار اضافه شد.

در جمع ۶۷ جایزه‌ای که تا به حال به فیلم‌سازان غیر امریکایی داده شده، بیشترین تعداد، یعنی ۵۵ جایزه به سینماهای کشورهای اروپایی بخصوص به ایتالیا رسیده است. در این مدت تنها سه کشور آسیایی برنده این جایزه شناخته شده است.

 

(منبع از بی بی سی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.