• انتشار: 2 ژانویه 2020
  • ساعت: 00:08
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40414
پرینت

فیفا: کمیسیون شکایات انتخابات چالش بزرگی پیشروی دارد

فیفا، امروز چهارشنبه (۱۱ جدی) با نشر اعلامیه‌ای، گفت تأمین عدالت انتخابات، در گرو کار شفاف، قانونمند و به موقع کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی است.

موسسه‌ی انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان( فیفا) چالش‌های پیش روی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی را نگران‌کننده خواند.

فیفا، امروز چهارشنبه (۱۱ جدی) با نشر اعلامیه‌ای، گفت تأمین عدالت انتخابات، در گرو کار شفاف، قانونمند و به موقع کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی است.

در اعلامیه آمده است: «بررسی و رسیدگی به ۱۶۵۰۰ شکایت، نیازمند اجراآت شفاف، دقیق و همه جانبه‌ی کمیسیون شکایات است. همچنان رسیدگی به رقم درشت شکایات، به فرصت بیشتر ضرورت دارد و این امر یک چالش جدی در برابر کار کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی است.»

فیفا گفت کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، باید زمینه را برای رسیدگی به شکایات در دفاتر ولایتی این کمیسیون مساعد می‌کرد، اما وجود برخی کمی و کاستی‌ها، سبب طولانی‌شدن این روند خواهد شد.

این نهاد، تأکید کرد کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، باید در مورد ارزیابی‌های اولیه‌اش برای رسیدگی به شکایات انتخاباتی توسط کمیسیون‌های ولایتی این نهاد، معلومات لازم را برای مردم و جوانب دخیل ارائه کند.

فیفا، گفت کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، باید موقف خود را در مورد رعایت مدت ۱۵ روزه‌ توسط دفاتر ولایتی و یا تمدید احتمالی کار کمیسیون‌های ولایتی که احیانا اگر بررسی‌های ولایتی از موعد مقرر قانونی‌اش فراتر می‌رود، روشن سازد.

این در حالی است که مرحله‌ی بررسی شکایت‌های انتخاباتی، روز سه‌شنبه (۱۰ جدی) در تمام ولایت‌های افغانستان آغاز شد.

پیش از این، زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، گفته بود ۲۳۰۰ شکایت در کابل و ۱۴۲۰۰ شکایت دیگر، در سایر ولایت‌های افغانستان به ثبت رسیده است.

او افزوده بود که حدود ۸۶۰۰ شکایت از سوی دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، ۳۰۰۰ شکایت از سوی دسته‌ی انتخاباتی دولت‌ساز، ۴۴۰۰ شکایت از سوی دسته‌ی انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی و ۱۵ شکایت هم از سوی دسته‌ی انتخاباتی امنیت و عدالت، به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.