• انتشار: 19 سپتامبر 2019
  • ساعت: 15:46
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37844
پرینت

فیفا: تمامی زمینه های تقلب در انتخابات ریاست جمهوری برطرف نشده است

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) می گوید تمامی زمینه های تقلب در انتخابات ریاست جمهوری آینده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات رفع نشده است.

یوسف رشید، رئیس موسسه انتخابات و عادلانه افغانستان، به خبرگزاری جمهور گفت دستگاه های بایومتریک هنوز توان تشخیص آرای تکراری را ندارد و امکان این وجود دارد که از این دستگاه ها برای تقلب استفاده شود.

وی افزود کمیسیون مستقل انتخابات علی رغم وعده ای که داده بود نتوانسته زمینه های سوء استفاده و تقلب گسترده در انتخابات را از بین ببرد.

این در حالی است که احزاب سیاسی نیز طی اعتراضی اعلام کرده اند دستگاه های بایومتریک توان جلوگیری از آراء تکراری را ندارد.

کمیسیون مستقل انتخابات در پاسخ به این اعتراض احزاب اعلام کرد با برطرف کردن نقص دستگاه های بایومتریک، اینک این دستگاه ها قادرند آراء تکراری را شناسایی کند.

برخی از نهادهای ناظر انتخاباتی و احزاب هنوز به آمادگی کمیسیون مستقل انتخابات در برگزاری یک انتخابات شفاف و به دور از تقلب شک دارند.

سوسف رشید در عین حال افزود فهرست بایومتریک شده رأی دهندگان باید به دستگاه های بایومتریک اضافه شود تا به طور کامل بتوان از آراء تکرای جلوگیری کرد.

وی گفت بین کمیشنران و دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات روی برخی استخدام ها دچار تنش هستند.

به گفته آقای رشید امکان دارد گروه های سیاسی از اختلافات موجود در کمیسیون انتخابات به نفع خود استفاده کنند.

باید گفت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است در ششم میزان سال جاری برگزار شود. مشکلات امنیتی و نگرانی برخی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در مورد بروز تقلب در این انتخابات از چالش های موجود در برگزاری انتخابات می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.