• انتشار: 16 جولای 2020
  • ساعت: 11:03
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 45841
پرینت
معاون سیاسی وزارت خارجه ایران با اتمر دیدار کرد

فیصله های سفر اتمر به تهران پیگیری می شود

افغانستان و ایران قرار است در مورد زمان‌بندی نهایی‌سازی موافقت‌نامه‌ی تنظیم استخدام و اعزام کارگران افغان به ایران و تجدید قرارداد کمیساران سرحدی در مطابقت به نیازها و همکاری سرحدی دو کشور در شرایط امروزی تفاهم کنند.

سید عباس عراقچی، معین سیاسی وزارت امور خارجه ایران که در رأس یک هیأت بلندرتبه به کابل آمده با محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه‌ی کشور دیدار کرد.

وزارت خارجه در اعلامیه‌ای گفت این دیدار شام روز گذشته (چهارشنبه، ۲۵ سرطان) انجام شد.

این وزارت همچنان گفت هیأت ایرانی تصامیم و فیصله‌هایی را که در جریان سفر هیأت افغان به تهران صورت گرفته بود، پی‌گیری می‌کند.

قرار است هیأت ایرانی در نشست‌های مشترک کمیته‌های اقتصادی – ترانزیت و دفاعی – امنیتی نیز شرکت کند.

همچنان قرار است دو طرف در مورد زمان‌بندی نهایی‌سازی موافقت‌نامه‌ی تنظیم استخدام و اعزام کارگران افغان به ایران و تجدید قرارداد کمیساران سرحدی در مطابقت به نیازها و همکاری سرحدی دو کشور در شرایط امروزی تفاهم کنند. مسوده‌ی‌های این موافقت‌نامه و قرارداد در جریان سفر هیأت افغان به تهران، به مقام‌های ایرانی سپرده شده بود.

پی‌گیری و در نظر گرفتن تدابیر لازم به‌منظور جلوگیری از تکرار حوادث ناگوار برای مهاجران افغان در ایران و تردد غیرقانونی در سرحد میان دو کشور و همچنان قانونمند سازی حضور شهروندان افغان مقیم ایران از دیگر موضوعاتی اند که قرار است مقام‌های دو کشور روی آن‌ها بحث و گفت‌وگو کنند.

معین سیاسی وزارت خارجه ایران در این دیدار از آمادگی کشورش در مورد گسترش روابط با کابل سخن گفته و اطمینان داده است که توافقات و فیصله‌هایی قبلی که در جریان سفر هیأت افغان به تهران صورت گرفته بود، پی‌گیری می‌شود.

محمدحنیف اتمر در اول ماه جاری خورشیدی در رأس یک هیأت بلندرتبه‌ی دولتی به ایران رفت. هدف از سفر هیأت افغان به ایران، پرداختن به رویدادهای ناگوار اخیر برای مهاجران، جستجوی راه‌حل برای جلوگیری از تکرار این رویدادها، تقویت و توسعه‌ی همکاری‌های همه‌جانبه و مذاکرات در مورد سند همکاری‌های جامع بین دو کشور اعلام شده بود.

در یک بیانیه‌ی مشترک وزیران خارجه‌ی افغانستان و ایران آمده بود جانب ایران از پیشرفت تحقیقات در مورد حوادث اخیر برای مهاجران افغان به جانب افغانستان معلومات داده است. دو طرف همچنان توافق کرده بودند که تدابیری را به‌منظور جلوگیری از وقوع حوادث مشابه روی‌دست بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.