• انتشار: 7 نوامبر 2019
  • ساعت: 11:09
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 39333
پرینت

فهرست شرکت کنندگان در نشست چین از سوی حکومت نهایی شد

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری می‌گوید حکومت افغانستان فهرست شرکت کنندگان نشست چین را نهایی کرده‌ است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، با اعلام نهایی شدن افراد شرکت کننده در نشسته پکن اما در مورد اینکه چه کسانی در این لیست گنجانده شده اند جزئیاتی ارائه نکرد.

اما آقای صدیقی، این نشست را برای زمینه‌سازی جهت نشست میان حکومت و طالبان مهم خواند.

وی گفت:” این نشست می‌تواند یک زمینۀ دیگر را برای ایجاد تفاهم و این‌که طرف افغانستان گفت‌وشنودی را با گروه طالبان داشته باشد فراهم سازد تا بالاخره به یک پروسه‌ ای برسیم که زمینه را برای یک مذاکرۀ میان دولت و گروه طالبان فراهم بسازد.”

قرار بود نشست میان افغانان در چین، در روزهای ۲۹ و ۳۰ ماه اکتبر سال جاری میلادی برگزار شود، اما این نشست به دلایل نامعلومی به تأخیر افتاد. هنوز اما مشخص نیست چه زمانی این نشست برگزار خواهد شد.

ارگ ریاست‌جمهوری می‌گوید رییس‌جمهور غنی و وزیرخارجۀ چین در گفتگوی تلفنی که داشته‌اند، دربارۀ چگونگی برگزاری این نشست به توافق رسیده‌‎اند.

پیش از این طالبان نیز گفته‌ بودند یک هیئت دوازده نفری این گروه در این نشست حضور خواهد یافت.

با این همه، معاون شورای عالی صلح می‌گوید در فهرست شرکت کنند‌گان این نشست باید نام کسانی باشند که دربارۀ صلح آگاهی داشته باشند.

هرچند حکومت افغانستان می‌گوید نشست میان افغانان در چین بسیار مهم است و به همین دلیل روند گزینش شرکت کنندگان آن، به دقت صورت گرفته‌است، اما پیش از این گزارش‌هایی نشر شد که نشان می داد رییس‌جمهور غنی و حامدکرزی، رییس‌جمهور پیشین در این باره اختلاف‌هایی داشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.