• انتشار: 30 می 2020
  • ساعت: 16:22
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44692
پرینت
واکنش طالبان به موضع تازه اتحادیه اروپا در قبال افغانستان

فقط خود افغان ها می توانند در مورد نظام سیاسی آینده شان تصمیم بگیرند

طالبان اعلام کردند بر اساس توافقنامه امضا شده با آمریکا، متحدان آمریکا نیز متعهدند که در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند.

گروه طالبان در واکنش به اظهارات مقامات اتحادیه اروپا در باره عدم پذیرفتن امارت اسلامی و صلح، واکنش نشان داده آن را در تضاد با حق حاکمیت و استقلال افغانستان خوانده است.

طالبان با انتشار اطلاعیه‌ای از حمایت اتحادیه اروپا از تلاش‌های صلح در افغانستان استقبال کرده اما گفته است در این اعلامیه برخی از نکات، در تضاد با حق استقلال افغان‌ها است.

در اعلامیه طالبان آمده است بر اساس توافقنامه امضا شده با آمریکا، متحدان آمریکا نیز متعهدند که در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند.

این گروه بیان کرد در باره نظام آینده، خود افغان‌ها در مذاکرات تصمیم می‌گیرند و این حق مشروع مردم افغانستان است.

مقامات کشورهای اروپایی در اظهاراتی، برقراری آتش‌بس در سه روز عید را نخستین گام تشویق‌کننده برای تامین صلح در افغانستان دانسته و از طرف‌های درگیر خواسته‌اند که برای آتش‌بس دایمی به توافق برسند.

اروپایی‌ها افزوده اند این گونه اقدامات با هدف اعتمادسازی‌ میان حکومت افغانستان و طالبان می‌تواند مسیر صلح پایدار در این کشور را هموار کند.

آن‌ها تأکید کرده بودند، در صورتی به همکاری با افغانستان ادامه خواهند داد که دستاوردهای ۱۹ سال گذشته حفظ، حقوق زنان و نهادهای مدنی تأمین و از ایجاد امارات اسلامی جلوگیری و مذاکرات بین افغانستانی در نزدیکترین فرصت آغاز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.