اقتصاد

فعالیت گذرگاه های تورخم و سپین بولدک ۲۴ ساعته می شود

وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست طالبان می گوید که براساس توافق این وزارت با هیات پاکستانی، قرار است فعالیت گذرگاه های تورخم و سپین بولدک برای طی مراحل گمرکی اموال تجاری و تردد لاری ها ۲۴ ساعته شود.

این وزارت افزوده که بندر غلام خان و دندپتان نیز بطور ۱۲ ساعته در هفت روز هفته فعالیت خواهد داشت و بر حسب ضرورت ساعات بیشتری را نیز کار خواهد کرد.

در اعلامیه ای که از سوی وزارت تجارت و صنعت طالبان منتشر شده آمده است جانب پاکستانی همچنین وعده کرده که برای صادرات کالاهای سریع الفساد افغانستان طی مراحل گمرکی سریع تر صورت بگیرد.

همچنین این کشور توافق کرده که پس از بررسی های دقیق و همه جانبه درباره انتقال تاسیسات گمرکی و یا سایر پروسه هایی که باعث تراکم می گردد از نقاط تردد به نقاط دورتر اقدام کند تا از ازدحام در آینده جلوگیری صورت گیرد.

همچنین طالبان و هیأتی پاکستانی که به کابل آمده، توافق کرده‌اند که تردد آزاد لاری‌های باربری تجارتی افغانستان و پاکستان در ماه اگست سال ۲۰۲۲ آغاز شود.

پاکستان گفته است که موافقت‌نامه (اپتا ۲۰۱۰) را الى امضای موافقتنامه جدید، تمدید کرده است.

هر دو جانب توافق کرده‌اند که کار روی اجرای مواردی را که از قبل در موافقتنامه‌ی تحت مذاکره اپتای ۲۰۲۱ توافق صورت گرفته، آغاز کنند.

این توافقات شامل انتقال کالاهای ترانزیتی تاجران افغان از کانتینرهای بین‌المللی به محلی و فراهم ‌کردن تسهیلات مناسب در اسکن و بررسی کالاهاست.

وزارت صنعت و تجارت طالبان گفته است که در جریان مذاکرات، جانب پاکستان اطمینان داده است که هیچ نوع محدودیتی روی صادرات اموال افغانستان از تمام بنادر به شمول بندر واگه به هند و سایر کشورها وجود نخواهند داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا