سیاستِتیتر یک

فعالیت های کنسولی ایران در افغانستان تا اطلاع ثانوی متوقف شد

وزارت خارجه ایران در واکنش به اعتراضات مردمی در مقابل نمایندگی های سیاسی این کشور در افغانستان و آتش زدن دروازه کنسولگری اش در هرات، از توقف فعالیت های کنسولی به شمول صدور ویزا در افغانستان تا اطلاع ثانوی خبر داد.

وزارت خارجه ایران در بیانیه ای گفته است که مدیر کل آسیای جنوبی این وزارت کاردار سفارت افغانستان در تهران را احضار کرده و نسبت به وقایع اخیر در افغانستان و آتش زدن دروازه سرکنسولگری ایران در هرات اعتراض شدید خود را ابراز کرده است.

این وزارت اعلام کرد تا زمانی که حکومت طالبان در زمینه برقراری کامل امنیت نمایندگی های سیاسی جمهوری اسلامی ایران اطمینان ندهد، فعالیت های کنسولی این کشور در افغانستان متوقف خواهد بود.

لازم به ذکر است که روز گذشته شماری از باشندگان هراتی در اعتراض به آنچه آزار و اذیت پناهجویان افغان در ایران می خواندند در مقابل کنسولگری ایران در هرات تجمع کرده و دروازه این کنسولگری را آتش زدند.

این اعتراض ها به دنبال نشر برخی کلیپ هایی در فضای مجازی بود که نشان دهنده بدرفتاری و آزار برخی پناهجویان افغان در ایران توسط نیروهای انتظامی و مرزی این کشور بود.

گرچه سفارت ایران در کابل در بیانیه ای به دنبال نشر این کلیپ ها گفت که برخی حلقات با نشر هدف مند و سازمان یافته این کلیپ ها به دنبال تخریب روابط تاریخی و عمیق دو ملت می باشد.

سفیر ایران در کابل نیز در صحبت با شبکه طلوع نیوز در این خصوص گفت که افراد وابسته به سازمان شبه نظامی «مجاهدین خلق» که یک نیروی ایرانی ضد حاکمیت ایران می باشد در نشر و پخش این کلیپ ها بصورت هدفمند دست دارد.

ایران و دولت عراق سازمان مجاهدین خلق را یک گروه تروریستی می دانند و شماری از کشورهای غربی نیز سال ها این سازمان را در لیست گروه های تروریستی قرار داده بودند اما بعدا خارج ساختند.  

بیشتر بخوانید:

معترضان دروازه کنسولگری ایران در هرات را آتش زدند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا