• انتشار: 18 دسامبر 2018
  • ساعت: 13:51
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31009
پرینت
نماینده سازمان ملل در امور افغانستان

فعالیت داعش در افغانستان مایه نگرانی است

تادا میچی یاما موتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان نسبت به افزایش خشونت ناشی از حضور داعش در این کشور هشدار داد و آن را نگران کننده توصیف کرد.

به گزارش “رها” تادا میچی یاما موتو نماینده ویژد دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان روز دوشنبه ۲۶ قوس در نشست شورای امنیت که با موضوع افغانستان برگزار شد، فعالیت گروه تروریستی داعش را در افغانستان نگران کننده خواند.

وی با بیان اینکه از ژانویه تا آخر سپتامبر امسال بیش از هشت هزار نفر از غیرنظامیان افغان جان خود را از دست داده اند، افزود: تعداد ۲ هزار و ۱۳۶ کودک هم در این دوره کشته شده اند که باید تلاش خود را برای کاهش این تلفات انجام دهیم.

این مقام سازمان ملل متحد ادامه داد: تقریبا ۶۰ درصد این کشتارها به دلیل حملات انتحاری و درگیری ها رخ داده است. افزایش هدف گرفتن غیرنظامیان توسط عناصر غیرحکومتی در سال جاری یک هشدار و نگرانی برای ما است.

یاما موتو به افزایش تلفات انسانی در حملات هوایی نیز اشاره و اضافه کرد: یوناما همچنین یکهزار و ۵۱۳ مورد تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات انتحاری توسط داعش را به ثبت رسانده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، بیش از سه برابر افزایش داشته است.

وی تاکید کرد: با توجه به گسترش نفوذ داعش، ما همچنان نگران تهدیدات آنها هستیم.

این مقام سازمان ملل متحد با بیان اینکه مذاکره مهمترین گام برای حرکت در مسیر صلح است، گفت: همچنین این یک واقعیت است که اقدامات در میدان جنگ می تواند بر پیشرفت هر روند صلح تاثیر بگذارد. از این رو از تمام طرف های درگیری می خواهم با دقت بررسی کنند که چگونه می توانند سطح خشونت را به خصوص آسیب رساندن به غیر نظامیان کاهش دهند.

یاما موتو از کشورهای منطقه هم خواست تا با ایجاد محیط منجر به مذاکرات صلح، به مردم افغانستان برای حل اختلافات داخلی از طریق مذاکرات، کمک کنند.

وی با تاکید بر اینکه با تمرکز بر مذاکرات می توانیم از یک منطقه جنگی به سوی فرصت های صلح حرکت کنیم، اظهار کرد: با این تغییر، ما می توانیم پیش بینی کنیم که مزایای افغانستان پایدار در منطقه ای که پر از ظرفیت رشد و توسعه است به جای تداوم تهدیدات ناشی از افغانستان ناپایدار ظهور یابد.

این مقام سازمان ملل در افغانستان تصریح کرد: برخلاف پیشرفت های اصلاحات اقتصادی، این کشور همچنان یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و از طریق تغییرات آب و هوایی نیز آسیب پذیر است. رنج ۴٫۵ میلیون نفر از مهمترین فاکتورهایی است که مردم از خشکسالی و خشونت برخور دارند.

یاما موتو برای ادامه ماموریت یوناما درخواست ۶۱۲ میلیون دلار بودجه کرد تا به گفته او به افراد نیازمند افغانستان کمک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.