• انتشار: 26 نوامبر 2015
  • ساعت: 22:17
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4668
پرینت

فعالان مدنی سرک مقابل ساختمان ولایت دایکندی را کاهگل کردند

شماری از فعالان مدنی دایکندی در اعتراض به بی توجهی دولت مرکزی و اداره محلی به ساخت و ساز و حتی ترمیم سرک های غیر معیاری این ولایت، روز گذشته در یک اقدام نمادین مدنی، سرک مقابل ساختمان ولایت دایکندی را کاهگل کردند.

مهدی مدبر از فعالان مدنی دایکندی به خبرگزاری رها گفت:” دولت مرکزی در یک و نیم دهه گذشته هیچ توجهی به ساخت و ساز سرک های دایکندی نکرده و درحال حاضر وسایل نقلیه حتی در بازار مرکز این ولایت به سختی عبور و مرور می کنند”.

آقای مدبر می گوید، نه تنها دولت مرکزی نسبت به ساخت و ساز سرکهای دایکندی بی توجه است بلکه اداره محلی نیز در سال جاری در زمینه ترمیم این سرکها که با گذشت یک ونیم دهه از تشکیل نظام جدید در افغانستان، بصورت خامه و غیر معیاری باقی مانده اند، کمکاری کرده است.

او افزود، در سالهای گذشته شهرداری دایکندی با امکاناتی که در اختیار دارد، اقدام به هموارسازی سرکهای این ولایت می کرد اما در سال روان این کار نیز صورت نگرفته است.

این فعال مدنی تاکید کرد که باشندگان دایکندی بدلیل خرابی سرکها با مشکلات بزرگی مواجه شده اند و از همین رو خواستند با کاهگل کردن سرک مقابل ساختمان ولایت، اعتراض شان به این موضوع را ابراز کنند.

این نخستین بار نیست که باشندگان و فعالان مدنی دایکندی، به عدم توجه دولت مرکزی به وضعیت بد سرکهای این ولایت اعتراض می کنند.

آنان چند سال پیش نیز در اقدامی مشابه، سرک مقابل ساختمان ولایت دایکندی را کانکریت/بتون کردند.

علی رغم این اعتراضات اما دولت مرکزی به ساخت و ساز سرکهای این ولایت توجهی نکرده و تاکنون حتی یک سانتی متر سرک در این ولایت آسفالت نشده است.

سرک دایکندیی

خرابی راه های مواصلاتی در این ولایت سبب بروز مشکلات زیادی برای مردم شده و حوادث جاده یی مانند واژگون شدن موترهای/خودروهای مسافربری را بشدت افزایش داده است.

واژگون شدن موترهای مسافر بری بر اثر خرابی راه ها در ولایت دایکندی، سالانه جان ده ها تن از مردم این ولایت را می گیرد.

مهدی مدبر نیز با تایید این موضوع می گوید که تنها در جریان یک هفته گذشته ۶ تن از باشندگان دایکندی در نتیجه واژگون شدن موترهای مسافربری کشته شده اند.

به گفته او؛ در جریان سال گذشته نیز  واژگون شدن موترهای مسافربری بدلیل خرابی سرک ها، نزدیک به ۱۵۰ تن از باشندگان دایکندی را کشته و زخمی کرده است.

دایکندی از ولایت های امن در مرکز کشور است که در یک و نیم دهه گذشته شاهد تطبیق کمترین پروژه های بازسازی و انکشافی بوده است.

فعالان مدنی دایکندی همواره با راه اندازی اعتراضات مدنی گسترده، دولت را به اعمال تبعیض برعلیه باشندگان این ولایت متهم کرده اند.

در این راستا فعالان مدنی بامیان نیز با آنان همصدا بوده اند.

فعالان مدنی بامیان در چند سال گذشته با راه اندازی حرکت های اعتراضی مانند ایجاد چوک/چهارراه الیکین، اهدای تقدیر نامه به یک خر، آب در هاون کوبیدن، فرستادن یک الیکین/فانوس به بارک اوباما، کاهگل کردن سرک بازار این ولایت و دهها حرکت مدنی دیگر، بارها دولت مرکزی را به رفتار تبعیض آمیز با ساکنان مناطق هزاره نشین و بی توجهی به بازسازی و انکشاف این مناطق متهم کرده اند.

 

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.