• انتشار: 27 ژوئن 2020
  • ساعت: 12:22
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45252
پرینت
بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان (سیگار):

فساد سیستماتیک موضع حکومت افغانستان در مذاکره با طالبان را تضعیف می کند

بازرس کل ویژه برای بازسازی افغانستان(سیگار) اخطار می دهد که فساد سیستماتیک در درون حکومت افغانستان، می تواند موضع حکومت کابل در مذاکرات صلح با طالبان را تضعیف کند.

جان سپکو، بازرس کل ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان، می گوید طالبان از فساد سیستماتیک موجود در دورن حکومت افغانستان استفاده می کند تا چانه زنی های خود برای قدرت در مذاکرات صلح را تقویت کرده و موضع حکومت  افغانستان را تضعیف کند.

وی در عین حال به سران حکومت کابل توصیه می کند در آینده بیش از حد روی کمک های مالی خارجی حساب نکنند.

به نقل از الجزیره، جان سپکو تاکیید می کند رهبران افغانستان باید به این واقعیت تکیه کنند که در آینده دولت های کمک کننده خارجی به شمول ایالات متحده امریکا که نوزده سال به افغانستان پول داده اند دیگر حاضر نخواهند شد به این کشور کمک کنند و حکومت افغانستان باید روی سرمایه گذاری های بخش خصوصی حساب باز کند.

وی در عین حال فساد در  افغانستان را یک تهدید موزیانه خوانده می گوید اعتماد عمومی به حکومت افغانستان تحت تاثیر فساد کاهش خواهد یافت.

سپکو گفت:«فساد خطرناک ترین تهدیدی ست که دولت افغانستان با آن روبرو شده است چراکه این امر حمایت شهروندانی که برای یافتن کار، امرار معاش خانواده و احساس امنیت تلاش می کنند از حکومت را کاهش می  دهد.»

این در حالی ست که «دبوره لیونز» نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان نیز گفته است تلاش های حکومت افغانستان برای مبارزه با فساد کافی نبوده و کابل اعتماد کمک کننده های خارجی و شهروندان افغان را از دست داده است.

مقامات حکومت افغانستان در مورد این اظهارات نماینده ویژه سازمان ملل و جان سپکو چیزی نگفته اند اما رئیس مرکز رسانه های حکومت اظهارات جان سپکو را رد کرده تاکید می کند حکومت برای ریشه کن کردن فساد تمام تلاش خود را انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.