اجتماعی

فساد در توزیع کمک های بشردوستانه توسط ریاست اقتصاد طالبان در بامیان

منابع مردمی از ولایت بامیان گزارش کرده اند که ریاست اقتصاد طالبان در این ولایت هنگام توزیع کمک های بشردوستانه، خویش خوری کرده و این کمک ها را به نحوی به اقارب و نزدیکان خود سوق می دهد.

منابع مردمی در ولایت بامیان به شرط افشا نشدن هویت شان به خبرگزاری رها می گویند که ریاست اقتصاد در این ولایت، کمک های بشردوستانه جامعه جهانی را هنگام توزیع خویش خوری کرده و به نحوی به اقارب و نزدیکان خود می رساند.

این مردمان می گویند که «مختار احمد مدقق» رئیس اقتصاد بامیان که باشنده اصلی منطقه «غندک» می باشد بیشتر کمک ها را به نحوی فقط به این منطقه سوق می دهد.

آنها می افزایند که موسسات خیریه گوناگون هنگام سروی برای توزیع کمک ها از سوی مختار احمد مدقق مجبور می شوند که فقط منطقه «غندک» را سروی کنند و چنانچه معترض گردند نیز از سوی وی مورد تهدید قرار می گیرند.

به گفته ی آنها، کمک ها به هیچ عنوان به صورت عادلانه توزیع نمی گردد و هرگز به دست مستحقین واقعی آن نمی رسند.

لازم به ذکر است که با گذشت حدود پنج ماه از سپری شدن حکومت دوباره طالبان در افغانستان و آغاز فصل سرما، فقر و بیکاری گسترده ای در سطح کشور حاکم شده است و از آنجایی که طالبان و به تبع آن افغانستان در لیست تحریم ها قرار دارند، اکثریت نفوس افغانستان وابستگی شدیدی به کمک های جامعه جهانی دارند.

تمامی کشورهای جهان نیز بارها فارغ از مسایل سیاسی در قبال طالبان، بر سرازیر کردن کمک های بشردوستانه شان به افغانستان جهت جلوگیری از وقوع یک بحران انسانی در کشور تاکید ورزیده اند. از همین رو، همه روزه کمک های بسیاری از سوی کشورها و نهادهای مختلفی به افغانستان ارسال می گردد.

اما همواره گزارش های فراوانی از نقاط مختلف کشور به رسانه ها می رسد که این کمک ها به نحو عادلانه توزیع نمی گردد و افراد بی واسطه معمولا بدون کمک می مانند.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا