• انتشار: 14 دسامبر 2019
  • ساعت: 14:56
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 39962
پرینت
نمایندگان مجلس:

فرهنگ زورگویی در انتخابات باید پایان یابد

برخی نمایندگان مجلس در واکنش به برگزاری جلسات مشورتی پیرامون انتخابات، می‌گویند این کمیسیون‌ها نباید صلاحیت‌های خود را به ‌نامزدان تفویض کنند.

نمایندگان منتقد در نشست امروز شنبه (۲۳ قوس) مجلس نمایندگان تاکید کردند کمیسیون‌های انتخاباتی باید مطابق قانون به کارشان ادامه داده و نتایج انتخابات را اعلام کنند تا کشور از بحران رهایی یابد.

فریده حمیدی یک عضو مجلس در این خصوص گفت: “نمی‌دانم این انتخابات است یا مذاکرات؟ اگر انتخابات است پس چرا کمیسیون‌های انتخاباتی نتیجه انتخابات را اعلام نمی‌کنند و چرا به مذاکره تن داده و چرا به دیگران وقت می‌دهند که از موقع سوء‌ استفاده کنند؟”

او تاکید کرد کمیسیون‌های انتخاباتی باید از صلاحیت خود استفاده کرده و نتیجه انتخابات را اعلام کند؛ زیرا این انتخابات به یک معما در میان مردم افغانستان تبدیل شده است.

اقبال صافی دیگر عضو مجلس هم گفت: “اگر کمیسیون نتیجه را اعلام نکند در واقع ۳۵ میلیون افغان را در گرو چند نفر قرار داده است و ادامه این روند کشور را به بحران می‌برد.”

آقای صافی افزود کمیسیون انتخابات باید نتیجه را اعلام کند و هرکس که بر بنیاد آرای مردم رییس جمهور می‌شود باید به تمام مردم افغانستان اجازه مشارکت در حکومت آینده را بدهد.

او تاکید کرد به فرهنگ زورگویی در انتخابات باید پایان داده شود؛ اگر اینطور می‌بود نباید انتخابات برگزار می‌شد و هرکس قدرت بیشتر می‌داشت قدرت را در دست می‌گرفت.

به گفته او، کمیسیون باید به خاطر سلامت جمهوریت در کشور نتایج انتخابات را اعلام کند تا این وضعیت بی‌سرنوشتی در کشور خاتمه پیدا کند.

این در حالی است که در نشست دیروز کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، حوا علم نورستان رییس کمیسیون شکایات با عصابنیت نشست را ترک کرد و هشدار داد که نتایج انتخابات را بدون بازشماری آرای ۷ ولایت اعلام می‌کند.

اما؛ ناوقت دیشب عبدالله عبدالله رهبر تیم ثبات و همگرایی اعلام کرد که با روند بازشماری آرای ۷ ولایت موافقت می‌کند. آقای عبدالله در جریان امروز برای بازگشایی دفاتر ولایتی کمیسیون‌های انتخاباتی به ولایت بغلان سفر کرده است.

او گفت که سفرش به بغلان به این معنی است که جهت بازگشایی دفاتر ولایتی کمیسیون به ۷ ولایت دیگر سفر کرده است؛ چون به گفته او تا فردا سفر به همه این ۷ ولایت ممکن نیست.

کمیسیون انتخابات هم اعلام کرده که فردا یک شنبه روند بازشماری ۷ ولایت را آغاز می‌کند تا پس از آن نتایج انتخابات را اعلام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.