اجتماعیِتیتر یک

فرمان تازه رهبر عالی طالبان برای رعایت حقوق زنان؛ زن مال نیست

ذبیح الله مجاهد و چندین مقام دیگر طالبان امروز (جمعه ۱۲ قوس) به طور همزمان در برگه های اجتماعی شان فرمانی را منسوب به ملا هبت الله آخندزاده رهبر عالی این گروه منتشر کرده اند که در آن به چندین نکته در مورد رعایت حقوق زنان و دختران اشاره شده است.

نکات دستور داده شده در فرمان منسوب به ملا هبت الله آخندزاده به شرح زیر است:

۱- رضایت دختران بالغ در اثنای نکاح ضروری است (البته، نکاح با کفو (هم مثل) باشد و خطر فتنه و فساد هم در آن نباشد.) هیچکسی کدام زن را به جبر و اکراه به نکاح مجبور نمی ‌تواند.

۲-  زن مال نیست، بلکه انسان آزاد و اصیل است و هیچکسی آن را در بدل صلح (بد) داده نمی ‌تواند.

۳- پس از وفات شوهر، هرگاه عدت شرعی (چهار ماه و ده روز و یا وضع حمل) سپری شود، زن بیوه را نه برادر شوهر به زور به نکاح گرفته می ‌تواند و نه کسی دیگری. زن بیوه در مورد نکاح و تعیین سرنوشت خود صاحب اختیار است (البته که اصل کفو (هم مثل) و جلوگیری از فتنه و فساد در نظر گرفته شده باشد.)

۴- گرفتن مهر از شوهر نو حق شرعی زن بیوه است.

۵- زن در مال شوهر متوفی، اولاد، پدر و دیگر اقارب به طور فرضیت و عصبیت حق میراث و سهم ثابت دارد و هیچکسی وی را از حق اش محروم کرده نمی ‌تواند.

۶- کسی که چند زن دارد، مکلف است حقوق همه زنان را مطابق حکم شرعی بدهد و در بین شان عدل قائم کند‌.

در بیانیه صادر شده همچنین به چندین نهاد مختلف طالبان به شمول وزارت حج و اوقاف، وزارت اطلاعات و فرهنگ، دادگاه عالی و والیان دستور داده شده تا از امکانات در دسترش شان برای اجرای احکام فوق بکار بگیرند.  

بیانیه منتسب به ملا هبت الله آخندزاده که ذبیح الله مجاهد و چند مقام دیگر طالبان به طور همزمان نشر کردند

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا