سیاست

فرمان تازه رهبر طالبان: کشت کوکنار در سراسر افغانستان ممنوع است

پس از آنکه سخنگویان طالبان شب گذشته (شنبه ۱۳ حمل) اعلام نمودند که قرار است امروز فرمان مهمی از ملا هبت الله آخندزاده رهبر طالبان خوانده شود، بسیاری ها گمان می کردند که احتمالا این فرمان مهم درباره بازگشایی مکاتب دخترانه خواهد بود، اما وی در پیامش کشت کوکنار را ممنوع اعلام کرد.

در فرمان منسوب به ملا هبت الله آخندزاده رهبر عالی امارت اسلامی آمده است که پس از صدور این فرمان، هیچ کس حق کشت کوکنار را نخواهد داشت و متخلفین ضمن مواجهه با برخورد شرعی، مجازات نیز خواهند شد.

در این فرمان همچنین آمده است که استعمال و انتقال، خرید و فروش، واردات و صادرات و ایجاد فابریکه های تولید هر گونه مواد نشه آور مانند شراب، هیروئین، شیشه، تابلیت کا، چرس و غیر جدا ممنوع است.

این فرمان در حالی از سوی رهبر طالبان اعلام می گردد که چند روز پیش دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در گزارشی گفته بود که تولید مواد مخدر همچنان بزرگترین فعالیت اقتصادی غیرقانونی در افغانستان محسوب می شود.

این دفتر در گزارشش آورده بود که براساس سروی انجام شده، تولید مواد مخدر در افغانستان در سال ۲۰۲۱ میلادی نسبت به سال قبل از آن حدود ۸ فیصد افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

سازمان ملل: تولید مواد مخدر بزرگترین فعالیت اقتصادی غیرقانونی در افغانستان است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا