برگزیده هابین الملل

فرمانده گروه جماعت انصار الله اعلام آمادگی جنگ علیه تاجیکستان کرد

مهدی ارسلان و نیروهای تحت امرش از طالبان تاجیکستان هستند که هم اکنون چندین منطقه در منطقه خود مختار گورنوی بدخشان و ولسوالی «شمس الدین شاهین» در ولایت ختلان تاجیکستان را در کنترل خود دارند.  

لازم به ذکر است که گروه جماعت انصارالله در سال ۲۰۱۰ شکل گرفت و هدف آن براندازی حکومت تاجیکستان در دوشنبه است.

رادیو آزاد تاجیکستان به نقل از چندین منبع امنیتی در تاجیکستان و افغانستان گزارش کرده است که طالبان افغانستان طی دو هفته گذشته به جنگجویان گروه جماعت انصارالله تجهیزات نظامی مدرن و وسایط نظامی داده است.  

یک منبع آگاه امنیتی تاجیکستان گفته است که نیروهای وابسته به گروه جماعت انصارالله را با تجهیزات نظامی ساخت آمریکا مانند هاموی و یا لباس های نظامی آمریکایی در ولایت بدخشان مشاهده کرده است.

به گفته ی این منبع، این شورشیان که قبلا کلاشینکوف به دست داشتند و با موترهای «پیکاپ» بسیار قدیمی تردد می کردند، طی دو هفته گذشته تجهیزات نظامی مدرن در اختیار گرفته اند.

وی افزود این شورشیان احتمالا این تجهیزات را از طالبان افغانستان که آنها پس از سقوط دولت پیشین و خروج نظامیان آمریکایی در اختیار دارند بدست آورده اند.  

منابع آگاه امنیتی تاجیکستان و افغانستان هر دو تایید کرده اند که دست کم ۲۰۰ تن از شورشیان وابسته به این گروه در امتداد خط مرزی دو کشور مستقر هستند.

یک افسر پیشین ارتش افغانستان در بدخشان نیز حضور این نیروها را تایید کرده است.

این در حالیست که چند ماه پیش مقام های تاجیکستان ابراز نگرانی کرده بودند که پس از سقوط ولایت بدخشان بدست طالبان، مهدی ارسلان به عنوان مسئول امنیتی جماعت انصارالله در پنج ولسوالی مرزی این ولایت تعیین شده است.   

براساس منابع متعدد تاجیکستان، نام اصلی مهدی ارسلان «محمود شریف اف» ۲۵ ساله است که در قریه «شیربیگیان» از مربوطات دره رشت تاجیکستان متولد شده است.

منابع می افزایند که ماه گذشته گزارش هایی دریافت کرده اند که مهدی ارسلان و جنگجویان تحت امرش در حال برنامه ریزی برای نفوذ به داخل تاجیکستان هستند.

جماعت انصارالله در سال ۲۰۱۰ توسط «امیرالدین طبرف» تاسیس شد. امیرالدین طبرف یکی از فرماندهان چریک ضد دولت تاجیکستان طی جنگ های داخلی سال ۱۹۹۲ الی ۱۹۹۷ در این کشور بود.

امیرالدین طبرف مشهور به «ملا امیرالدین» در سال ۲۰۱۵ توسط نیروهای امنیتی افغانستان کشته شد.

جماعت انصارالله متشکل از تاجیک های اسلام گرا است که مخالف با پیمان صلح دولت تاجیکستان و اپوزیسیون اسلام گرا در سال ۱۹۹۷ بود.  

این گروه اولین بار در سال ۲۰۱۰ بود که اولین حمله انتحاری خود را در تاجیکستان انجام داد. یک مهاجم انتحاری موتر حامل مواد منفجره خود را به یک ساختمان دولتی در خجند تاجیکستان زد که در آن حادثه ۴ تن به شمول دو غیرنظامی کشته شده و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند.

از زمان شکل گیری این گروه، گفته می شود که با گروه های دیگری از جمله «جنبش اسلامی ازبکستان»، القاعده و طالبان افغانستان در ارتباط بوده است.

دادگاه عالی تاجیکستان نهایتا در سال ۲۰۱۲ به درخواست دادستانی کل این کشور این گروه را تحریم کرد و آن را یک گروه تروریستی اعلام کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا