سیاستِتیتر یک

فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان با رئیس ارتش پاکستان دیدار کرد

 

مقامات نظامی پاکستانی گفتند که طرفین در این دیدار در خصوص مسایل نظامی و امنیتی در دو طرف مرز به گفتگو پرداختند.

جنرال جان نیکلسون در حالی وارد پاکستان شده است و با مقامات ارشد نظامی این کشور دیدار می کند، که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا چندی پیش و قبل از برگزاری نشست سران ناتو در ورسای لهستان اعلام کرد که ۸۴۰۰ سرباز آمریکایی را برای طول سال ۲۰۱۷ در افغانستان نگه می دارد. پیش تر وی برنامه ریزی کرده بود که شمار ۹۸۰۰ سرباز فعلی آمریکایی حاضر در افغانستان را به رقم ۵۵۰۰ سرباز برای طول سال ۲۰۱۷ برساند.

دو ماه پیش نیز، وی صلاحیت های سربازان آمریکایی در افغانستان را بیشتر کرد و به انها اجازه هدف قرار دادن طالبان را نیز داد.

دفتر مطبوعاتی ارتش پاکستان گفت “در جریان جلسه جنرال جان نیکلسون و جنرال راحیل شریف، مسایل امنیتی منطقه و موضوعات منافع مشترک دو کشور افغانستان و پاکستان از جمله مکانیزم مدیریت مرزی میان افغانستان و پاکستان و راه های پیش برد صلح و ثبات دایمی در افغانستان مطرح شد.”

لازم به ذکر است که این جلسه در حالی میان این دو مقام ارشد نظامی روی می دهد که تلاش ها برای راه اندازی پروسه صلح دولت افغانستان با طالبان به بن بست خورده است، زیرا هم اکنون هم شورشیان طالبان و هم دولت افغانستان تلاش برای این پروسه را متوقف کرده اند.

طالبان در جریان تلاش های گروه همکاری های چهارجانبه اعلام کرد که در گفتگوهای صلح شرکت نمی کند. دولت افغانستان نیز پس از رویداد حمله مرگبار تروریستی طالبان به ریاست دهم امنیت ملی (ریاست امنیت رجال برجسته) رویکرد خود را نسبت به طالبان تغییر داد.

در نتیجه این حمله تروریستی، دست کم ۶۰ تن جانشان را از دست دادند و بیش از ۳۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا