• انتشار: 23 ژوئن 2016
  • ساعت: 14:42
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 10276
پرینت

یک فرمانده طالبان با بیش از صد همراهش به نیروهای امنیتی تسلیم شدند

دفتر مطبوعاتی ولایت فاریاب می گوید که در نتیجه عملیات گستردۀ پاکسازی ولایت فاریاب از وجود طالبان توسط نیروهای قوای مسلح به رهبری ستر جنرال عبدالرشید دوستم، ۱۱۵ طالب مسلح در بخش های دشت لیلی و آستانه بابای این ولایت دیروز بدون مقاومت به نیروهای امنیتی کشور تسلیم شدند.

در خبرنامه ای که از سوی دفتر مطبوعاتی ولایت فاریاب منتشر شده است، امده که فرمانده این شورشیان مولوی طاهر نام دارد و که بیش از صد میل سلاح سبک و سنگین خود را نیز به نیروهای امنیتی تسلیم کرده است.

به نقل از خبرنامه، آقای دوستم می گوید که افزون بر این، امروز نیروهای امنیتی با عملیات دیسانت در ولسوالی دولت آباد ۵ عضو طالبان را از بین بردند و در حملۀ هوایی بر مواضع طالبان در ولسوالی گورزیوان  نیز ۹ تن از سرگروه های طالبان کشته شدند.

گزارش می رسد که عملیات پاکسازی نیروهای قوای مسلح پس از سحری روز چهارشنبه به هدایت و رهبری معاون اول ریاست جمهوری از استقامت های فاریاب و جوزجان به طرف دشت لیلی و آستانه بابا آغاز شد، اما در مسیر راه در ولسوالی دولت آباد ولایت فاریاب با کمین گروه طالبان مواجه شدند.

کمین دشمن دفع شده و به گفته معاون اول ریاست جمهوری طالبان در ولسوالی دولت آباد و گورزیوان ولایت فاریاب با تلفات سنگینی روبرو شده اند.

معاون اول ریاست جمهوری شب گذشته با سربازان و افسران قوای مسلح افغانستان که در آن تعدادی از خبرنگاران نیز حضور داشتند، دیدار کرد و به آنان هدایت داد تا در جریان عملیات های شان به خاطر ضررنرسیدن به کشت زار های دهقانان از مرمی های رسام استفاده نکنند.

معاون اول ریاست جمهوری ضمن سپاسگزاری از نیروهای زمینی و هوایی افغانستان بخاطر انجام موفقانۀ چندین عملیات نظامی در برابر طالبان افزود که طالبان همواره به خاطر ایجاد ناامنی از سازمان استخبارات پاکستان دستور می گیرند.

مولوی طاهر سردستۀ طالبان تسلیم شده نیز در صحبت خود به رسانه ها گفت که آنان به خاطر ادامۀ جنگ و ناامنی ها در کشور فریب دشمنان مردم افغانستان را خورده بودند و اکنون از کارکرد های قبلی خویش به شدت پشیمان هستند.

تاکنون ده ها عضو طالبان در جریان این عملیات ها در ولایت های جوزجان، سرپل و فاریاب از بین رفته، بیش از صد تن دیگر شان اسیر و بیش از ٢٠٠ طالب مسلح خود را به نیروهای امنیتی تسلیم کرده اند.

معاون اول ریاست جمهوری همواره تاکید کرده است که ناامنی و فعالیت های تروریستی و دهشت افگنانه در افغانستان از سوی سازمان استخباراتی پاکستان طرح و عملی می شود و دولت افغانستان مصمم است تا جنگجویانی را که نمی خواهند تسلیم نیروهای امنیتی شوند، در پناه گاه های شان سرکوب و نابود کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.