• انتشار: 9 اکتبر 2019
  • ساعت: 09:29
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 38506
پرینت

فرمانده القاعده در شبه قاره هند در هلمند کشته شد

امنیت ملی افغانستان اعلام کرد رهبر القاعده در شبه قاره هند به همراه شش تن از افرادش در هلممند کشته شده است.

ریاست امنیت ملی افغانستان روز گذشته تصاویر جسد عاصم عمر رهبر القاعده در شبه قاره هند را منتشر کرد و اعلام نمود این فرمانده ارشد القاعده در حمله هوایی مشترک نیروهای ائتلاف و قوای هوایی افغان بر موضع طالبان در موسی قلعه ولایت هلمند در تاریخ ۲۳ سپتمر کشته شده است.

ریاست امنیت ملی تأکید کرد عاصم عمر که یک شهروند پاکستانی است همراه با شش تن از جنگجویان دیگر طالبان که بیشتر آنها نیز تبعه پاکستان می باشند در عملیات هوایی مشترک کشته شده اند. در میان کشته شدگان، ریحان رابط عاصم عمر با ایمن الظواهری رهبر القاعده نیز دیده می شود. عاصم عمر و همراهانش زمانی کشته شدند که در مقر طالبان در موسی قلعه ولایت هلمند مخفی شده بودند.

طالبان و القاعده هنوز در این مورد واکنش نشان نداده اند.

این در حالی است که در پایان دور نهم مذاکرات صلح امریکا با طالبان بر قطع رابطه طالبان با القاعده تأکید شده بود و این یکی از شروط مورد توافق دو طرف به حساب می آمد.

«هندوستان تایمز» اما عاصم عمر را یک تروریست هندوستانی می داند که رهبری شاخه القاعده در شبه قاره هند از زمان تأسیس در سال ۲۰۱۴ را برعهده داشت.

«ایندین دیلی» هم نوشت: عاصم عمر در شهر سامبال در استان شمالی اوتار پارادش در هند به دنیا آمد و در سال ۱۹۹۵ به پاکستان رفت و قبل از اینکه به عضویت القاعده درآید به گروه حرکت المجاهدین پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.