سیاست

فرمانده اسبق زندان پلچرخی کابل امروز در هالند محاکمه می شود

دادگاه هالند اعلام کرده است که فرمانده اسبق زندان پلچرخی کابل را به اتهام ارتکاب جنایت جنگی در دهه ۸۰ میلادی در افغانستان امروز (چهار شنبه ۲۷ دلو) محاکمه می گردد.

چند روز پیش دادستانی عمومی کشور هالند اعلام کرد که یک مرد ۷۶ ساله افغان را به اتهام ارتکاب جنایت جنگی در دهه ۸۰ میلادی زمانی که وی فرمانده و آمر سیاسی زندان پل چرخی کابل بوده است، به میز محاکمه می کشاند.  

دادستانی هالند گفته بود این مرد را که هم اکنون تابعیت هالند را نیز کسب کرده در سال ۲۰۱۹ از محل زندگی اش در شهر «کرکراد» به دنبال دریافت اطلاعات از سوی یک شهروند افغان – هالندی در سال ۲۰۱۲ دستگیر کرده است. تحقیقات علیه وی در همان سال آغاز شد.

گرچه دادستانی هالند در بیانیه اش از هویت این فرد چیزی نگفته است، اما «شبکه تحلیلگران افغانستان» در گزارشی امروز چهار شنبه هویت این مرد افغان را «عبدالرزاق عارف» معرفی نموده است.

شبکه تحلیلگران افغانستان در گزارش خود نوشته که با برخی مقام ها در دادستانی هالند و برخی شهروندانی که در دهه ۸۰ میلادی در زندان پلچرخی کابل محبوس بوده اند مصاحبه کرده است.  

براساس گزارش، عبدالرزاق عارف بین سال های ۱۹۸۲ الی ۱۹۸۷ میلادی سه مسئولیت مختلف در زندان پلچرخی داشته است. وی در ابتدا رئیس بخش سیاسی آژانس استخباراتی خاد بوده، سپس معاون رئیس عمومی زندان پلچرخی شده و بعدتر به سمت فرمانده زندان پلچرخی ارتقا یافت.

گفتنی است که دادستانی عمومی هالند اسناد و مدارکی که نشان دهنده آن باشد که عبدالرزاق عارف به صورت مستقیم در ارتکاب جنایت جنگی نقش داشته در دست ندارد، و وی را فقط به اتهام آنچه در زندان تحت امر او رخ داده و مستند نیز شده به میز محاکمه کشانده است.  

مستندات نشان دهنده آن است که در آن سال ها با شمار زیادی از زندانیان سیاسی مخالف دولت وقت، برخورد مغایر با کرامت انسانی صورت می گرفته و بسیاری از آنها با شکنجه های جسمی و روحی مواجه می شدند.

وکیل مدافع عبدالرزاق عارف اما طی دو سال گذشته همواره مدعی بوده است که دادستانی هالند وی را با فرد دیگری اشتباه گرفته است و موکل وی هیچ گاه فرمانده زندان پلچرخی کابل نبوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا