• انتشار: 7 ژانویه 2020
  • ساعت: 14:39
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 40644
پرینت

فرماندار واشنگتن به بازرسی ایرانی تبارها در مرز کانادا اعتراض کرد

فرماندار واشنگتن با انتشار بیانیه‌ای به رفتار مرزبانان ایالات متحده در بازرسی سختگیرانهٔ ایرانی‌-آمریکایی‌هایی که از کانادار وارد این ایالت آمریکا می‌شدند اعتراض کرد.

جِی اینسلی در بیانیهٔ خود نوشت‌: «گزارش‌ها دربارهٔ آنچه در مرز گذشته، عمیقا نگران‌کننده است. ایرانی-آمریکایی‌ها را برای مدت طولانی در مرز نگاه داشته‌اند آنهم فقط به‌خاطر نژاد و زادگاه‌شان.»

وی این رفتار مرزبانان آمریکایی را «ناپذیرفتنی» خواند و آن را با بازداشت «ژاپنی‌تبارهای» آمریکا در جنگ‌ جهانی دوم مقایسه کرد.

فرماندار واشنگتن که عضو حزب دموکرات است در انتهای بیانیۀ خود چنین اتفاقاتی را پیامد مستقیم تصمیمات دونالد ترامپ برشمرد و نوشت: «در پی تصمیم توجیه‌ناپذیر او در ترک دیپلماسی، ایران برنامه‌ٔ هسته‌ای خود را از سر گرفت و خشونتی که آمریکایی‌ها را تهدید می‌کند افزایش یافت.»

مرزبانان ایالات متحده، در روزهای گذشته شماری از شهروندان آمریکایی را که تبار ایرانی داشتند هنگام بازگشت از کانادا به آمریکا در مرز زمینی (واشنگتن-بریتیش کلمبیا) متوقف کرده و از آنان دربارهٔ تنش‌ میان ایران و آمریکا پرس و جو کردند.

همچنین گذرنامهٔ برخی از این افراد که در مجموع حدود ۶۰ نفر بودند، موقتا از آنها گرفته شده است. شماری از این ایرانی‌تبارها شهروند و برخی دیگر از آنها مقیم ایالات متحده بودند.

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرماندهٔ سپاه قدس ایران در جریان حملهٔ نیروهای آمریکایی در بغداد که در ساعات اولیه بامداد روز جمعه ۱۳ دی‌ماه روی داد، تنش‌ها میان دو کشور به اوجی بی‌سابقه رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.