• انتشار: 2 آگوست 2017
  • ساعت: 14:36
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 23161
پرینت

فرستاده پیشین آمریکا: سیاست گذاری برای افغانستان ساده نیست

فرستاده پیشین آمریکا برای افغانستان و پاکستان گفته است که طرح سیاست تازه از سوی دولت ترامپ برای افغانستان طولانی تر از مدت زمانی شده که انتظار می رفت، گرچه این امر بخاطر پیچیدگی اوضاع افغانستان است.

لورل میلر فرستاده پیشین آمریکا برای افغانستان و پاکستان به صدای آمریکا گفته است که بررسی سیاست دولت ترامپ در افغانستان طولانی تر از مدت زمانی شده که انتظار می رفت، گرچه این موضوع بخاطر پیچیدگی اوضاع افغانستان است.

خانم میلر گفت: “پاسخ های ساده ای برای این موضوع وجود ندارد، راه حل ساده ای نیست. طی این ۱۶ سال، شیوه های متفاوتی آزمایش شد و یا دست کم در نظر گرفته شد. دونالد ترامپ و تیم امنیتی او شاید به زمان بیشتری برای پیدا کردن یک راهبرد نیاز داشته باشند.”

خانم میلر به مدت ۹ ماه تا تقریبا اواخر ماه گذشته به عنوان نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان فعالیت می کرد.

لازم به ذکر است که تاکنون دولت آقای ترامپ جزئیات زیادی از بررسی سیاست هایش در افغانستان ارائه نکرده است، اما رسانه ها همواره خبر از چندین گزینه مختلف داده اند. از میان این گزینه ها می توان به افزایش سربازان آمریکایی، و یا جایگزینی سربازان خارجی با شرکت های امنیتی خصوصی، بررسی راه های ممکن برای تقویت صنعت معدن در افغانستان و خروج نظامی کامل را اشاره کرد.

خانم میلر می گوید: “در نظر گرفتن همه گزینه های قانونی برای پیشبرد هدف در افغانستان بسیار مهم است.” اما می افزاید که گزینه های زیادی در این راستا وجود ندارد.

وی گفت که ایده جایگزینی کارکنان دولتی و سربازان با تیم های قراردادی خصوصی گزینه عملی نیست. به گفته وی، شاید دولت کابل اصلا این گزینه را قبول نکند.

همچنین مسایل مختلف قانونی مبنی بر اینکه قراردادی ها چه کارهایی را می توانند برای دولت آمریکا انجام دهند و چه کارهایی را نمی توانند انجام دهند وجود دارد، در حالیکه استخدام این گونه شرکت های قراردادی برای انجام دادن کارهای دولتی معمولا به لحاظ اقتصادی نیز به صرفه نیست.

وی می افزاید مهم تر از همه این است که جایگزین کردن سربازان با قراردادی ها هیچ موفقیتی نمی آورد.

میلر گفت: “شما نمی توانید تنها با استخدام آدم های متفاوت، دستاورد متفاوتی داشته باشید.”

او افزود که کاهش حضور نظامی اگر آرام آرام صورت بگیرد و در عین حال گام هایی برای ثبات دولت و اقتصاد افغانستان برداشته شود، می تواند موثر واقع گردد. اما خروج یکباره نیروهای نظامی بدون حمایت های جدید می تواند بشدت به بی ثباتی کشور دامن زند و پیام واضحی به دولت های منطقه از عدم تعهد آمریکا ارسال کند. به دنبال آن ممکن است که آن کشورها اقدام کنند و اوضاع را بدتر نمایند.

میلر علاوه کرد اگر آمریکا مشخص کند که اهدافش مشخصا چیست، اتکا به حملات هوایی و عملیات های نیروهای ویژه می تواند به عنوان یک استراتژی فوری موثر واقع شود.

به باور وی، در هر صورت آمریکا نیاز به یک بررسی کلی از سیاستش در افغانستان دارد. آمریکا هیچ گاه موفق نشد تا شورشیان طالبان را به میز مذاکرات بکشاند، آن هم به دلیل اینکه طالبان می خواهد مذاکرات را با دولت آمریکا انجام دهد و نه با دولت کابل.

به گفته ی او، ترامپ نیز هم اکنون در حال بررسی است که آیا گفتگوهای صلح یکی از اهدافش در استراتژی تازه خواهد بود و یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.