سیاستِتیتر یک

فرستاده انگلیس برای افغانستان: تلاشی خانه ها قابل قبول نیست و باید فورا متوقف گردد

«هیوگو شارتر» فرستاده انگلیس برای افغانستان در واکنش به گزارش ها درباره تداوم تلاشی های خانه به خانه در کابل گفته است که این اقدام طالبان کاملا غیرقابل قبول است و باید هر چه سریع تر متوقف گردد.

آقای شارتر در توییتی شام امروز (دوشنبه ۹ حوت) نوشته است که عمیقا نگران آنچه طالبان «عملیات تصفیه» در کابل و ولایات همجوار می خوانند می باشد.  

وی گفت تلاشی خانه ها، وحشت، بازداشت و خشونت ها کاملا غیرقابل قبول است و باید هر چه سریع تر متوقف گردند.

فرستاده انگلیس برای افغانستان همچنین به دستورالعمل اخیر طالبان مبنی بر عدم اجازه به سفر خارج از کشور به خانواده هایی که عذر موجه ندارند، اشاره کرده و گفته است این اقدام نیز کاملا غیرقابل قبول و مغایر با آزادی عمل انسان ها می باشد.

او با بیان اینکه جهان نظاره گر رفتارهای طالبان می باشد، در پیامش از طالبان خواسته تا اظهارات خود را فورا اصلاح نمایند.

وی افزوده است که این گونه اقدامات از سوی طالبان، تعهدات بین المللی و اعتماد افغان ها را از بین می برد.

گفتنی است که ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان روز گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که از این پس از مسافرت خانواده هایی که بدون «دلیل موجه» قصد خروج از کشور را دارند جلوگیری می گردد.

همچنین امروز، سندی در رسانه ها منتشر گردید که به موجب آن، معینیت ارشد امور امنیتی وزارت امور داخله امارت اسلامی به کمیساری های تمامی سرحدات کشور به شمول زمینی و هوایی دستور داده تا از خروج افغان های همکار با نیروهای امریکایی و ناتو جلوگیری کنند.

از طرفی، نهادهای امنیتی امارت اسلامی از چند روز پیش بدین سو تلاشی های خانه به خانه را نیز در برخی نقاط کابل و ولایات همجوار کابل به شمول کاپیسا و پروان راه اندازی کرده اند که در برخی موارد، مردم از بکارگیری خشونت از سوی طالبان سخن گفته اند.

بیشتر بخوانید:

دستور طالبان به تمامی مرزها: افغان های همکار با امریکایی ها اجازه خروج از کشور ندارند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا