امنیت و جرایمِتیتر یک

فرزند ارشد ملا عمر، رئیس کمیسیون نظامی طالبان در ۱۵ ولایت کشور شد

شورشیان طالبان روز گذشته در بیانیه ای گفتند “ملا محمد یعقوب فرزند ارشد ملا محمد عمر از این پس مسئول کمیسیون نظامی طالبان در ۱۵ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان خواهد بود.”

کمیسیون نظامی طالبان مسئولیت تمامی امورات نظامی طالبان را بر عهده دارد که در راس این کمیسیون ملا ابراهیم صدر قرار دارد.

همچنین علاوه بر کمیسیون نظامی طالبان، ملا محمد یعقوب عضویت در شورای تصمیم گیری طالبان “شورای رهبری” را نیز بدست آورده است.

ملا محمد یعقوب فرزند ملا عمر در حالی به این سمت های جدید گماشته می شود، که وی پیش تر با انتخاب ملا اختر منصور به عنوان رهبری جدید طالبان مخالفت کرده بود و از بیعت با وی سر باز زده بود.

طالبان همچنین ملا عبدالمنان برادر ملا محمد عمر و کاکا/عموی ملا محمد یعقوب را به عضویت شورای رهبری طالبان در آورده اند.

بیانیه طالبان می افزاید که ملا عبدالمنان و ملا محمد یعقوب پیش تر در جلسه ای رسمی با عضویت سران طالبان، پست های جدید خود را دریافت کردند.

لازم به ذکر است که گرچه ملا محمد یعقوب و ملا عبدالمنان پس از چندی، انتخاب ملا اختر محمد منصور را به عنوان رهبر جدید گروه طالبان پذیرفته بودند، اما همچنان از پذیرفتن پست های بالا در بدنه گروه طالبان خود داری می کردند، و دلیل اصلی این تصمیم خود را راه اندازی عملیات نظامی وفاداران ملا اختر محمد منصور بر آن دسته از کسانی که با ملا منصور بیعت نمی کردند عنوان می کردند.

اعضای خانواده ملا محمد عمر از اینکه وفاداران ملا اختر محمد منصور چندی پیش ملا منصور دادالله یکی از فرماندهان برجسته طالبان را به همراه برادرش در ولایت زابل کشتند اظهار نارضایتی می کردند.

ملا منصور دادالله به همراه برادرش نیز با انتصاب ملا منصور به عنوان رهبر جدید طالبان مخالفت کرده بودند. وی معتقد بود که ملا یعقوب دادالله فرزند ملا محمد عمر باید جانشین پدرش شود. اما برخی از بزرگان و فرماندهان طالبان با میانجی گری میان ملا منصور دادالله و وفاداران ملا اختر منصور آتش بس اعلام کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا