اجتماعیسیاستِتیتر یک

غیبت طولانی اعضای مجلس باعث بروز چالش های جدیی می شود

این نهادها می گویند که غیبت های طولانی و غیر موجه برخی از نمایندگان باعث می شود که نصاب تکمیل نگردد و برنامه های مجلس به کندی پیش برود.

شاه محمود مل، عضو هیئت دیده بان انتخابات آزاد افغانستان (ایوا) امروز پنجشنبه در یک نشست خبری با اظهار نگرانی گفت: غیبت طولانی اکثریت از نمایندگان باعث تکمیل نشدن نصاب جلسات می شود که یکی از چالش های است که سبب کندی کار و تاخیر در تصویب قوانین می شود.

آقای مل تاکید کرد که مجلس نمایندگان باید فهرست نمایندگانی که به صورت طولانی غیر حاضرند و مسئولیت پذیری ندارند به مردم اعلام شود تا مردم نمایندگانشان را بشناسند.

گفتنی است که در دوره پیشین مجلس، چندین بار قوانین و برخی از ماده های قانون به دلیل تکمیل نبودن نصاب از تصویب باز ماند و به زمان دیگری موکول شد.

هیئت اداری مجلس نیز برای جلوگیری از غیبت های غیر موجه و طولانی اعضای مجلس، بارها حضور و غیاب در حضور رسانه ها کرده اند اما تاثیری چندانی نداشته است.

اما این نهاد انتخاباتی از هیئت اداری مجلس می خواهد که مدیریت مجلس را بر مبنای اصول وظایف داخلی انجام داده و ترک جلسات رسمی توسط نمایندگان را کنترول کند.

مل، تصریح کرد که پاسخگویی و مسئول بودن پارلمان ها به عنوان نهاد انتخاباتی و تقنینی یکی از شاخصه های کلیدی دموکراسی به شمار می رود و مجلس هر کاری را که اجرا می کند باید به مردم پاسخگو باشد.

محمد صابر فهیم

در همین حال محمد صابر فهیم، عضو دفتر (نی) نیز در این مراسم گفت که مطابق قانون اساسی کشور، نباید طرح تقنینی بیش از یک ماه در مجلس باقی بماند در حالیکه هم اکنون قوانین زیادی روی میز نمایندگان باقی مانده است.

آقای فهیم افزود که مردم انتظار دارند تا نمایندگان طرح های تقنینی را به وقت معین آن مورد رسیدگی قرار بدهند.

او تاکید کرد که مشاهدات ناظرین نشان می دهد که در برخی موارد، تصامیم و مصوبات مجلس بدون تکمیل بودن نصاب اتخاذ می گردد که این خود بزرگترین نگرانی برای ما است، چون موجه بودن تصامیم و مصوبات مجلس را با پرسش مواجه می سازد.

این نگرانی ها در حالی ابراز میگردد که غیر حاضری نمایندگان در جلسات عمومی و کمیسیون ها از مشکلات مجلس در ۶ سال گذشته بوده است که اخیرا بیشتر نیز شده است.

قبلاً نیز اصول وظایف داخلی مجلس در مورد غیر حاضری نمایندگان، تدابیر انظباطی را وضع کرده بود که این تدابیر تا هنوز عملی نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا