اجتماعی

غور؛ ولایتی که سال ها در خاموشی به سر برده است

در این ولایت تنها شهر فیروزکوه مرکز آن برق دارد که آن نیز از طریق جنراتور تامین می گردد و حالا که مواد سوختی با افزایش قیمت مواجه شده است، ادامه کار این جنراتورها نیز دشوار گردیده است.

حسن حکیمی فعال مدنی در ولایت غور به خبرنگار رها می گوید تنها برخی مناطق مهم شهر فیروزکوه توسط جنراتور برق دارند که آن هم با قیمت بسیار بالایی برای مردم عرضه می گردد.

وی علاوه می کند ساکنان ولایت غور در بدل فی کیلو وات برق ۴۵ تا ۵۰ افغانی پرداخت می کنند که این برق هم از چندین هفته پیش تاکنون بخاطر مسدود بودن حسابات بانکی، نداشتن پول نقد و افزایش قیمت تیل در این ولایت قطع شده است.

دیگر مناطق دور دست و ولسوالی ها اما همین جنراتور را نیز ندارند و مردم با انرژی های آفتابی و دیگر راه های ممکن برای خود تامین برق می کنند.

آقای حکیمی می گوید که این موضوع مسئله ی تازه ای نیست و مردم در ولایت غور سال  هاست که از چشم توجه مسئولان دولت ها دور مانده اند.

این فعال مدنی علاوه می کند بی برقی در ولایت غور مشکلات فراوانی را در تمامی زمینه ها به ویژه در شفاخانه ها، بخش های اداری و… این ولایت بوجود آورده است.

به گفته وی، مردم ولایت غور مخصوصا ولسوالی های این ولایت از چندین سال بدین سو از دیدن و شنیدن رسانه های دیداری و شنیداری محروم هستند.

گفتنی است که طی یک دهه گذشته همواره این موضوع مطرح بوده که قرار است بند «پوزه لیج» طی پنج سال در این ولایت برای تولید ۴٫۵ مگاوات برق ساخته شود، اما تا پیش از فروپاشی دولت پیشین کار ساخت این بند برق هیچ پیشرفتی نداشت و براساس آمارها تنها ۱۰ درصد پیشرفت کرده بود.   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا