• انتشار: 16 می 2021
  • ساعت: 10:53
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 58159
پرینت

غنی: ۷ هزار زندانی طالب در صورتیکه رها می شود که این اقدام به صلح فراگیر منجر شود

به باور رییس‌جمهور نفوذ پاکستان بر طالبان بسیار گسترده است، پاکستان یک نظام منظم حمایت از طالبان دارد. لوژستیک، تمویل مالی و سربازگیری طالبان در آنجا است و نام‌های ارگان‌های تصمیم گیرنده طالبان، شورای کویته، شورای میرانشاه و شورای پشاور است. با حکومت پاکستان رابطه عمیقی دارند.»

رییس‌جمهور غنی می‌گوید در صورتی با رهایی هفت هزار زندانی طالب موافقت خواهد کرد که این‌کار به یک توافق صلح فراگیر بینجامد.

رییس‌جمهور در یک گفت‌وگوی ویژه با مجله اشپیگل آلمان می‌گوید اگر غرب نوازش طالبان را پایان دهد این گروه گزینۀ صلح را انتخاب خواهند کرد.

آقای غنی، یک توافق‌نامۀ امنیتی احتمالی را با پاکستان برای صلح بسیار کلیدی می‌‎داند و می‌گوید که مساله صلح یا خصومت، در دستان پاکستان است: «دربارۀ صلح نخست در منطقه تصمیم گرفته خواهد شد. مهم‌ترین مساله، آوردن پاکستان است. امریکا اکنون نقش کوچکی دارد. پرسش صلح یا خصومت، در دستان پاکستان است.»

به باور رییس‌جمهور نفوذ پاکستان بر طالبان بسیار گسترده است: «پاکستان یک نظام منظم حمایت از طالبان دارد. لوژستیک، تمویل مالی و سربازگیری طالبان در آنجا است. نام‌های ارگان‌های تصمیم گیرنده طالبان، شورای کویته، شورای میرانشاه و شورای پشاور است. با حکومت پاکستان رابطه عمیقی دارند.»

رییس‌جمهور غنی در پاسخ به این پرسش که چه می‌تواند طالبان را برای صلح تشویق کند می‌گوید: «دیپلوماسی غربی باید نوازش طالبان را پایان دهد. طالبان جنایتکار استند و مردمان بی گناه را می‌کشند؛ مانند حمله چند روز پیش بر مکتب دختران در کابل. این جنایتکاران را همچون یک حکومت در سایه، اعتبار ندهید.»

رییس‌جمهور غنی هم‌چنین دربارۀ این‌که افغانستان را ترک خواهد کرد یا نه نیز می‌گوید: «می‌دانم که با مرگ، تنها یک گلوله فاصله دارم. تلاش‌های بسیاری بر جان من شده‌اند. اما افغانستان، ویتنام جنوبی نیست. اکنون هیچ قدرتی در جهان نمی‌تواند مرا تشویق کند که کشورم را ترک کنم.»

در همین حال به روز جمعه هیئت‌های مذاکره کننده صلح جمهور اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه، دربارۀ آغاز مذاکرات صلح افغانستان پس از عید فطر، تأکید کرده‌اند، اما روز آغاز این مذاکرات روشن نشده‌است.

افزون بر این قرار است نشستی دربارۀ صلح افغانستان در ترکیه برگزار شود؛ اما تاکنون طالبان برای شرکت در این نشست حاضر نشده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.