• انتشار: 31 آگوست 2020
  • ساعت: 14:54
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 47941
پرینت

غنی: یاد کربلا باید همیشه جاویدان نگه داشته شود

غنی افزود ما باید درس های امام حسین(رض) را درک و جذب کنیم و وحدت خود را حفظ و ملت و دولت خود را اصلاح نمائیم. افغانستان نمونۀ وحدت شیعه و سنی در سطح جهان است و این سرمایه را هیچگونه تهدید و توطئه به خطر مواجه نمی تواند.

رییس‌جمهور در مراسم گرامی‌داشت از عاشورا گفت او در دورۀ کارش توانسته از ضایع‌شدن شش میلیارد متر مکعب آب جلوگیری کند.

آقای غنی روز یک‌شنبه در مراسم گرامیداشت از روز عاشورا در حسینیۀ بقیه الله دشت برچی گفت که کابل بدون آب بوده نمی‌تواند و شما به زودی شاهد امضای قرارداد بند شاه توت خواهید بود.

آقای غنی گفت که تمام مردم افغانستان اعم از علمای کرام وظیفۀ وجدانی داریم که یاد کربلا را همیشه جاویدان نگهداریم و هر طفل، زن و مرد افغانستان عمق این قضیه را درک کنند.

وی افزود که ما باید درس های امام حسین(رض) را درک و جذب کنیم و وحدت خود را حفظ و ملت و دولت خود را اصلاح نمائیم. افغانستان نمونۀ وحدت شیعه و سنی در سطح جهان است و این سرمایه را هیچگونه تهدید و توطئه به خطر مواجه نمی تواند.

وی گفت که امروز همۀ ما در اینجا احساس همبستگی ملت را ابراز می کنیم. در این خاک همبستگی، تعهد و اراده وجود دارد و دشمن هرچه بربادی بیاورد، ما آنرا دوباره آباد می کنیم و به عقب بر نمی گردیم.

اشرف غنی افزود: وظیفه ما این است که شرایط صلح، ثبات و رفاه دایمی را به نسل های آینده فراهم سازیم و در یک صف واحد که قانون اساسی آنرا ضمانت کرده، قرار گیریم و هدف ما وحدت ملی بر اساس همدیگر پذیری و مساوات هر افغان با افغان دیگر است.

رییس جمهور غنی تصریح کرد که زنان صدر اسلام الگوهای اند که زنان قهرمان افغانستان در نقش قدم های آنان، گام میگذارند.

رییس جمهور غنی از شورای عالی مردمی بخاطر همکاری در تامین امنیت دهۀ محرم و مراسم عاشورا قدردانی کرد و خواهان همکاری مردم در میثاق امنیتی شد.

رییس جمهور از مردم خواست تا فرزندان شان را که در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی قرار دارند، تنها نگذارند. وی افزود که اصلاحات در نهادهای امنیتی و دفاعی جریان دارد و امکانات آنان در حال بهتر شدن است.

رییس جمهور غنی تصریح کرد که نظام جمهوریت نتیجۀ جهاد، قربانی ها و ارادۀ ملی مردم ما می باشد و امروز همۀ ما با اتکا به خداوند متعال، حسین وار در کنار نظام ایستادگی می کنیم.

رییس جمهور با اشاره بر اینکه اهمیت افغانستان در منطقه روز به روز بیشتر می شود، گفت که ما باید به خود اتکا داشته باشیم. حرف ما با دنیا حرف تضرع نیست، زیرا ما منافع مشترک داریم و قربانی های را که مردم ما برای امنیت جهان داده است، بی سابقه می باشد.

رئیس جمهور کشور گفت که نظام جمهوریت، نظام بزرگ است که گروه های کوچک را در خود جذب میکند. هدف نظام جمهوریت این است تا یک تجربه هماهنگ را برای نسل کنونی ایجاد کند و این تجربه درد نیست، بلکه نقطه پایان دردها می باشد.

وی تاکید کرد که ما باید همبستگی، همسویی، اتفاق و وحدت داشته باشیم که دردهای تاریخی خود را مداوا نمائیم، تا شیعه و سنی و تمام اقوام خود را جزء لاینفک همدیگر بدانند.

در این مراسم امرالله صالح معاون اول رییس جمهور در صحبت هایش گفت که عاشورا جزء هویت و خون ماست. تمام سرمایه گذاری های شمرگونه و یزیدگونه بین شیعه و سنی خط فاصل ایجاد نتوانست و با هم بودن، مسلمان بودن واقعی ما را نشان می دهد.

امرالله صالح افزود: رئیس جمهور در بازدید شان از شفاخانه صد بستر دشت برچی، پیام غم و تراژیدی را به پیام امید و دلگرمی تبدیل کرد.

معاون اول رئیس جمهور گفت که نسل نو ما با الهام از گذشته زیبایی های امروز را شاهد اند و نتیجۀ آن همه نابسامانی های گذشته، این صف واحد می باشد که به دشواری های زیاد بدست آمده است.

وی از عزاداران حسینی که پول نذر را برای آسیب دیدگان سیلاب های اخیر پروان کمک کردند، تشکر نموده، افزود که دعاها و تجمع ما بخاطر ایجاد جرئت و صلابت در برابر شمرهای امروزی است. تکثر، تنوع و رنگارنگی در زیر چتر واحد جمهوری اسلامی افغانستان به حدی بزرگ شده است که هیچ گروهی توانایی از بین بردن آن را ندارد.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در این مراسم، گفت که عاشورا به تمام مسلمانان تعلق دارد و به همۀ انسان ها؛ عدالت خواهی، آزادی، مهر، محبت، حقوق و ارزش های انسانی را می آموزاند.

وی با تاکید بر اینکه صلح با عزت و پایدار صلحی است که با اهداف جمهوریت سازگار باشد، گفت که صلح با عزت نیاز به دولت مقتدر و ملت متحد دارد، امارت نه دولت مقتدر ایجاد می تواند و نه ملت متحد.

معاون دوم ریاست جمهوری تأکید کرد که دولت افغانستان اکنون با تمام توان و امکانات خود در راه تحقق صلح باعزت تلاش می کند و گام های استواری را در این مسیر برداشته است.

وی گفت که اکثریت قاطع مردم از جمهوریت حمایت کنند؛ زیرا جمهوریت نظام مبتنی بر اراده مردم است و این نظام بر حقوق و آزادی های عمومی و حقوق شهروندی استوار است.

معاون دوم رییس جمهور تأکید کرد در امارت، افغانستان نه تنها پیکر واحد محسوب نمی شود؛ بلکه مردم در امارت طالبانی از حقوق مساوی برخوردار نیستند.

سرور دانش گفت دشمن هرگز نمی تواند از راه زور و غلبه بر سرنوشت مردم افغانستان مسلط شود و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور با تمام توان از عزت، آزادی و جان و مال مردم دفاع خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.