سیاستِتیتر یک

غنی: گفت و گوهای صلح باید در داخل افغانستان ادامه یابد

رییس‌جمهور غنی، گفت ترجیح می‌دهد دور دوم گفت‌وگوهای صلح، در داخل افغانستان انجام شود.

آقای غنی، روز دوشنبه (۲۴ قوس)، در نشست مقدماتی کابینه، گفت: «من اظهارات مشاور امنیت ملی در مورد این که ما ترجیح می‌دهیم تا دور دوم گفت‌وگوهای صلح در افغانستان انجام شود، را تایید می‌کنم.»

او افزود: «اگر طالبان ادعا دارند که در افغانستان اند؛ پس چرا در خاک افغانستان مذاکره نمی‌کنند؟ در هرجایی از افغانستان را که آن‌ها بخواهند، دولت افغانستان آماده است تا با آن‌ها مذاکره کند.»

آقای غنی، گفت افغان‌ها در خیمه و سردی هم می‌توانند گفت‌وگو کنند. به گفته‌ی او، وقت آن نیست که هوتل‌های مفشن پیش شرط همه گذاشته شود.

رییس‌جمهور تاکید کرد نیاز است تا همه‌ی مردم ببینند که گفت‌وگوها چگونه انجام می‌شود و روی کدام موضوعات تمرکز صورت می‌گیرد.

پیش از این، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، گفته بود مراحل بعدی گفت‌وگوهای صلح باید در داخل افغانستان تعقیب شود. او افزوده بود دولت افغانستان در باره‌ی تعیین مکان گفت‌وگوهای صلح ملاحظه‌ای ندارد و آماده است هر مکانی را که طالبان پیشنهاد کنند بپذیرد.

آقای محب، تاکید کرده بود بر اساس تجربه‌، صلح در خارج، از شرایط بیرونی متاثر می‌شود و به نفع افغانستان نیست و هم‌چنان پیش‌برد روند صلح در داخل افغانستان، نه تنها هزینه‌ی اضافی را کاهش می‌دهد؛ بلکه به مردم افغانستان توانایی مالکیت و نظارت از این روند را نیز خواهد داد.

گروه طالبان تا اکنون در مورد سخنان مشاور امنیت ملی و رییس‌جمهور غنی، واکنشی نشان نداده است.

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح میان هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و گروه طالبان، با ۲۰ روز وقفه رو‌به‌رو شده است. هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دو طرف، پس از حدود سه ماه، چندی پیش روی کارشیوه‌ی گفت‌وگوها به توافق رسیدند.

به دنبال توافق روی کارشیوه‌ی گفت‌وگوها، هیئت‌های کاری دو طرف ایجاد شد تا در مورد برنامه‌ی اصلی گفت‌وگوها صحبت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا