• انتشار: 21 فوریه 2020
  • ساعت: 12:36
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41802
پرینت

غنی: کسی حق انحلال جمهوریت را ندارد

روز گذشته، شورای نامزدان ریاست‌جمهوری نیز خواستار لغو نتایج انتخابات شده و گفته بود که باید یک حکومت مشارکت ملی تشکیل شود.

 رییس‌جمهور اشرف غنی گفت با وجود فشارهای زیاد، انتخابات ریاست‌جمهوری با حمایت مردم برگزار شد و موفقیت این روند به معنای بقای ملت، قانون اساسی و نظام جمهوریت است.

ارگ ریاست‌جمهوری در اعلامیه‌ای اعلام کرد آقای غنی شام روز گذشته (پنج‌شنبه، ۱ حوت) با رییسان و معاونین کمیته‌های مختلف لویه‌جرگه مشورتی صلح دیدار کرده است.

به نقل از اعلامیه، غنی در این دیدار تأکید کرد هیچ کسی صلاحیت انحلال «جمهوریت» را ندارد.

رییس‌جمهور غنی این اظهارات را در واکنش به طرح‌های ایجاد حکومت موازی و حکومت مشارکت ملی مطرح کرده است.

پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری، جنرال دوستم گفته بود در صورتی که اشرف غنی در نتیجه‌ی آرای «تقلبی» به‌عنوان رییس‌جمهور اعلام شود، حکومت موازی به رهبری عبدالله عبدالله اعلام خواهند کرد.

در نهایت، کمیسیون مستقل انتخابات روز سه‌شنبه هفته‌ی جاری نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام کرد. براساس این نتایج، اشرف غنی یک‌بار دیگر به‌عنوان رییس‌جمهور منتخب اعلام شده است.

عبدالله عبدالله، رقیب اصلی اشرف غنی، نتایج اعلام‌شده را «تقلبی» و «کودتای انتخاباتی» خوانده و آن‌را رد کرده است. آقای عبدالله همچنان گفته است که تیم ثبات و همگرایی حکومت همه‌شمول تشکیل خواهد داد.

روز گذشته، شورای نامزدان ریاست‌جمهوری نیز خواستار لغو نتایج انتخابات شده و گفته بود که باید یک حکومت مشارکت ملی تشکیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.