• انتشار: 10 سپتامبر 2016
  • ساعت: 11:57
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 13219
پرینت

غنی: پاکستان پس از این حق ترانزیت کالا از خاک افغانستان را ندارد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور، ترانزیک کالاهای تجاری پاکستان از خاک افغانستان به کشورهای آسیای مرکزی را ممنوع کرد.

آقای غنی در دیدارش با اوین جینگینس، نمایندۀ ویژۀ بریتانیا برای افغانستان و پاکستان این مطلب را بیان کرد و افزود که ممنوعیت انتقال کالاهای پاکستان از طریق افغانستان در برابر ممنوعیت این کشور برای حمل‌ونقل کالاهای تجاری افغانستان از بندر واگه، صورت می‌گیرد.

او گفت که افغانستان دیگر یک کشور محاط به خشکه نیست، زیرا این کشور اکنون برای فعالیت و حمل‌و‌نقل اموال تجارتی چندین راه ترانزیتی دیگر برای خود دست‌وپا کرده است.

رییس جمهور می‌افزاید، پاکستان همیشه در فصل میوه، راه‌های ترانزیتی‌اش به روی کالاها و محصولات بازرگانان افغانستان را می‌بندد و این سبب می‌شود تا سالانه میلیون‌ها دالر بازرگانان کشور ضرر کنند.

او می‌گوید: «امسال در نتیجۀ گفت‌وگوهای ما با صدراعظم هندوستان، این کشور موافقه کرده است که میوه‌جات افغانستان بدون تعرفۀ مالی به آن کشور صادر شود.»

محمداشرف غنی همچنان دربارۀ امنیت کشور می‌گوید که نیروهای امنیتی افغانستان با تمام توان علیه شبکه‌ها و گروه‌های تروریستی مبارزه می‌کنند، اما حملات اخیر تروریستان نشان می‌دهد که به آنان کمک‌های منظم نظامی می‌شود.

رییس جمهور با اشاره به پاکستان می‌افزاید که حمایت این کشور از تروریستان «بیش از این برای مردم و حکومت ما قابل تحمل نیست.»

آقای غنی می‌گوید که پاکستان در تلاش استفاده از مهاجران به عنوان اهرم فشار بالای حکومت افغانستان است و افزود، کابل برای بازگرداندن مهاجران از این کشور تمام تلاش‌هایش را به کار می‌برد. او برای بازگشت مهاجران از جامعۀ جهانی خواستار کمک و همکاری شد.

نمایندۀ ویژۀ بریتانیا برای کابل و اسلام‌آباد نیز در این نشست نسبت به دستاوردهای افغانستان در نشست بروکسل که قرار است در روزهای نخست ماه آیندۀ میلادی برگزار شود ابراز امیدواری کرد.

آقای جینکینس خاطر نشان کرد که احتمالاً روند بازگشت مهاجران از پاکستان به افغانستان در ماه‌های بعد افزایش می‌یابد.

#سلام وطندار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.