• انتشار: 6 ژانویه 2021
  • ساعت: 16:25
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 52954
پرینت
تقابل ارگ و مجلس نمایندگان

غنی: پارلمان نمی تواند جای حکومت را بگیرد

آقای غنی گفت: «پارلمان جای دولت را از نگاه قانون اساسی گرفته نمی‌تواند. قانون اساسی وضاحت کامل دارد که تهیه و ارایه‌ی بودجه، کار قوه‌ی اجراییه است و مسئولیت پارلمان این است که یا تایید و یا رد کند. ما توان درج میلیاردها پروژه‌ی سلیقه‌ای را نداریم.»

رییس‌جمهور غنی، به رد بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی از سوی مجلس نمایندگان واکنش نشان داد و گفت پارلمان جای حکومت را گرفته نمی‌تواند.

آقای غنی، روز چهارشنبه (۱۷ جدی)، در نشست کابینه گفت پروژه‌ی اضافی وارد بودجه‌ی ملی نخواهد شد.

او افزود: «پارلمان جای دولت را از نگاه قانون اساسی گرفته نمی‌تواند. قانون اساسی وضاحت کامل دارد که تهیه و ارایه‌ی بودجه، کار قوه‌ی اجراییه است و مسئولیت پارلمان این است که یا تایید و یا رد کند. ما توان درج میلیاردها پروژه‌ی سلیقه‌ای را نداریم.»

این در حالی است که طرح بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی، از سوی مجلس نمایندگان رد شده است.

نمایندگان مجلس، بیرون کردن ۱۱۳۱ پروژه‌ی ولایتی، در نظر گرفتن بیش از ۱۳ میلیارد افغانی در کود احتیاطی که روشن نیست در کجا مصرف می‌شود و جا دادن بیش از ۲ میلیارد افغانی در کودهای ۹۱ و ۹۲ را از مشکلات این بودجه عنوان کرده اند.

مجلس نمایندگان، هم‌چنان طرحی را برای یک‌سان‌سازی حقوق کارمندان دولتی تدوین و تایید کرده است.

این طرح که از سوی ۳۰ عضو مجلس نمایندگان به نشست عمومی روز چهارشنبه (۱۷ جدی)، پیشنهاد شده بود، با اکثریت آرا تایید شد. کمیسیون مالی و بودجه‌ی مجلس نمایندگان، مکلف شده است که این طرح را در سند بودجه‌ی ملی سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی بگنجاند.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، گفت که بر اساس این طرح، برای یک‌سان‌سازی حقوق ماموران، آموزگاران، متقاعدان، اجیران و سربازان به منظور تامین عدالت اجتماعی از کودهای ۹۱ و ۹۲، حقوق ان‌تی‌ای، سوپراسکیل و سی‌بی‌آر، به حقوق آن‌ها طبق رتب حقوق، افزوده شود.

آقای رحمانی، گفت که تا تطبیق نشدن طرح یک‌سان‌سازی حقوق کارمندان دولتی و عدم ایجاد توازن، بودجه‎ی سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی از سوی مجلس نمایندگان تایید نخواهد شد.

به گفته‌ی او، تا زمانی که پیش‌نویس بودجه تایید و نهایی نشود، مجلس نمایندگان به تعطیلات زمستانی نیز نخواهد رفت.

در سند بودجه برای سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی، ۴۵۲ میلیارد افغانی پیش‌بینی شده است. از این میان، ۲۹۵ میلیارد افغانی بودجه‌ی عادی و ۱۵۶ میلیارد افغانی بودجه‌ی انکشافی در نظر گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.