• انتشار: 23 فوریه 2020
  • ساعت: 22:58
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41862
پرینت
دو رئیس جمهور در یک کشور

غنی و عبدالله هر دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری را برگزار می کنند

با اعلام نتیجه انتخابات از سوی کمیسیون مستقل انتخابات و رد پیروزی غنی از سوی تیم ثبات و همگرایی اکنون غنی و عبدالله هر دو برای برگزاری مراسم سوگند ریاست جمهوری آماده می شوند.

محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله، هر دو، برای ادای مراسم تحلیف ریاست جمهوری افغانستان آمادگی می‌گیرند.

آقای غنی و آقای عبدالله هر دو روز یکشنبه ۲۳ فبروری (چهارم حوت) کمیسیون‌هایی را برای برگزاری مراسم تحلیف تعیین کرده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هفتۀ گذشته نتایج انتخابات ریاست جمهوری را اعلام و محمد اشرف غنی را رییس جمهور معرفی کرد. عبدالله عبدالله نتایج انتخابات را تقلب آمیز خواند و گفت حکومت همه شمول را شکل می‌دهد.

غلام بهاوالدین جیلانی، رییس دفتر شورای ولایتی پروان که از سوی رییس جمهور غنی برای برگزاری مراسم تحلیف تعیین شده است به رسانه ها گفت: “مراسم تحلیف قرار است روز پنجشنبه در کابل برگزار شود و اگر کدام تغییری نیاید، مراسم تحلیف در همین تاریخ برگزار می شود”.

به گفتۀ آقای جیلانی، هیاتی متشکل از مقام‌های حکومتی و نمایندگان مردم کارهای تخنیکی را به پیش می‌برد و آمادگی‌های لازم گرفته شده است.

در همین حال، فضل احمد معنوی، یک عضو ارشد تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، نیز گفت آمادگی برای مراسم تحلیف آقای عبدالله روی دست است و تا چند روز آینده این مراسم برگزار خواهد شد.

رییس جمهور غنی، وزارت‌های دفاع، داخله و ترانسپورت، ریاست عمومی امنیت ملی، شاروالی کابل و برخی اداره‌های دیگر دولتی را برای همکاری با کمیسیون ویژۀ برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری وظیفه داده است.

آقای عبدالله و هوادارانش در ولایت‌های سرپل و جوزجان والیان جدید را نیز معرفی کرده اند؛ اقدامی که نگرانی‌هایی را در داخل افغانستان و در سطح بین‌المللی بر انگیخته است.

به تازگی نیکولاس کی، نمایندۀ ملکی ناتو گفته است اکنون زمان آن رسیده است تا رهبران سیاسی افغانستان در حمایت از روند صلح گرد هم آیند.

آقای کی در تویترش نوشته است: “آرامش ، گفتگو و سازش لازم است – نه اقدامات یک جانبه. این فرصت برای صلح را نباید از دست داد”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.