• انتشار: 18 می 2020
  • ساعت: 13:26
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44394
پرینت
استقبال ناتو، امریکا و کشورهای جهان از توافق سیاسی غنی و عبدالله

غنی و عبدالله نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنند

ناتو، امریکا، سازمان ملل و برخی از کشورهای منطقه و فرامنطقه ای با استقبال از توافق سیاسی امضا شده میان غنی و عبدالله نسبت به برقراری صلح و ثبات در افغانستان ابراز امیدواری کردند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در ارتباط با امضای توافق سیاسی میان غنی و عبدالله گفت این سازمان از تصمیم رهبران افغانستان برای حل اختلافات‌شان و تلاش برای ایجاد یک حکومت همه‌شمول استقبال می‌کند.

 او همچنان افزود در میانۀ پاندمی کووید – ۱۹ و خشونت‌های دوام‌دار طالبان علیه شهروندان افغانستان، اتحاد و تلاش تمام رهبران افغانستان برای آوردن صلح در این کشور از هر زمانی دیگری دارای اهمیت است.

دبیر کل ناتو از طالبان خواست به تعهدات‌شان در ارتباط با کاهش خشونت‌ها عمل کنند.

وی گفت: «ما از طالبان نیز می‌خواهیم که به تعهدات‌شان عمل، همین حالا خشونت‌ها را کاهش و در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شرکت کنند و برای ایجاد صلح که تأمین‌کنندۀ منافع تمام شهروندان افغانستان است، سازش واقعی از خود نشان دهند.»

ناتو از تمامی طرف‌ها نیز می‌خواهد که باید از این فرصت «بی‌نظیری» که برای صلح فراهم شده است، استفاده کنند.

آقای استولتنبرگ گفت: «ما به یک توافق جامع که سبب پایان خشونت‌ها، حفاظت از حقوق انسانی تمامی شهروندان افغانستان به شمول زنان، تقویت قانون و از بین‌بردن لانۀ امن تروریستان یکبار و برای همیشه، نیاز داریم.»

او تأکید کرد متحدان ناتو و دیگر همکاران این سازمان به تعهدات‌شان از طریق مأموریت آموزشی پشتی‌بانی قاطع و پشتی‌بانی مالی، برای امنیت و ثبات دراز مدت در افغانستان پای‌بند هستند.

‏مایک پومپئو، وزیر خارجۀ آمریکا در یک رشته توییت نوشت از امضای توافق سیاسی میان غنی و عبدالله بر سر تشکیل دولت فراگیر، خوشحال است.

او افزود آمریکا از تعهد آقای غنی و عبدالله برای کار در راستای صلح در افغانستان استقبال می‌کند.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان نیز با استقبال از توافق سیاسی میان غنی و عبدالله گفت حکومت کنونی باید از آقای عبدالله در روند صلح «مخلصانه» پشتیبانی کند.

خلیلزاد در توییتی نگاشت: «زمان آن رسید تا عزم مردم افغانستان و جهان را جدی و پایان منازعه را دید. داکتر عبدالله باید با سرعت و فوریت کامل حرکت نماید و در این امر از سوی حکومت فعلی مخلصانه حمایت شود.»

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان افزود غنی و عبدالله نباید اشتباهاتی را که در زمان حکومت وحدت ملی وجود داشت، تکرار کنند.

دفتر نماینده‌گی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) هم در اعلامیه‌یی توافق سیاسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله را گام مثبت خواند و ابراز امیدواری کرد این کار هر دو رهبر را قادر خواهد ساخت که به حل چالش‌ها بزرگتر افغانستان بپردازند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران نیز در گفت‌وگوی تلفنی با غنی و عبدالله در مورد «پیشرفت حاصل‌شده در روند مصالحه ملی» گفت کشورش برای «کمک به ادامۀ روند هم‌سویی میان گروه‌های افغان از جمله طالبان» آماده است.

هند، کانادانا و ترکیه نیز با نشر اعلامیه‌هایی از امضای توافق سیاسی میان رهبران افغانستان استقبال کرده‌اند.

‏ توافق سیاسی میان محمداشرف غنی، رئیس جمهور و‌ عبدالله عبدالله پس از سه ماه تنش میان دو طرف روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۸ ثور) امضا شد.

بر بنیاد این توافق عبدالله عبدالله ریاست شورای عالی مصالحه را به‌ عهده می‌گیرد و نیز در کابینه ۵۰ درصد سهم دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.