• انتشار: ۳۱ جوزا ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۴۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 59657
پرینت

غنی و عبدالله به امریکا می رود

دولت آمریکا اعلام کرد قرار است جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در ۲۵ ژوئن سال جاری با محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در کاخ سفید دیدار کند.

بنا بر اعلامیه کاخ سفید، این دیدار مشارکت پایدار میان افغانستان و آمریکا را در حالی برجسته می‌کند که روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان ادامه دارد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «ایالات متحده متعهد است با ارائه کمک‌های دیپلماتیک، اقتصادی و بشردوستانه به مردم افغانستان، از جمله زنان ، دختران و اقلیت‌ها از آن‌ها حمایت کند. »

بیانیه همچنین می‌افزاید آمریکا “عمیقا” با دولت افغانستان در ارتباط و تعامل خواهد بود تا اطمینان حاصل کند که این کشور دیگر هرگز به پناهگاهی امن برای گروه‌های تروریستی که آمریکا را تهدید کند، مبدل نخواهد شد.

کاخ سفید گفته است آمریکا از روند جاری صلح کاملا حمایت می‌کند و تمام جناح‌ها را تشویق می‌کند که برای خاتمه جنگ در یک “گفتگوی معنادار” شرکت کنند.

رهبران افغانستان در حالی به آمریکا سفر خواهند کرد که درگیری‌ها میان طالبان و نیروهای دولتی در سراسر افغانستان جریان دارد و گروه طالبان پیشرفت‌هایی در مناطق روستایی به دست‌ آوردند و چندین ولسوالی را تصرف کرده‌اند.

همزمان قرار است تا یازدهم سپتامبر سال جاری نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان خارج خواهند شوند.

از سویی هم روند صلح افغانستان نتیجه ملموسی در پی نداشته است و روز (۳۰ جوز) اعلام شد هیأتی متشکل از چهره‌های سیاسی از جمله عبدالله عبدالله، حامد کرزی، یونس قانونی، کریم خلیلی، عنایت فرهمند و اکرم خپلواک اعضای قرار است تا چند روز دیگر به دوحه قطر بروند و با سران طالبان دیدار کنند.

هدف از سفر این هیأت تسریع روند مذاکرات صلح عنوان شده است. منابع در دولت افغانستان گفته‌اند طالبان از سفر این هیأت آگاه هستند اما هنوز مشخص نیست از به نمایندگی از طالبان چه کسی با این هیأت دیدار خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.